fr  /  cz

Oslavy 30 let Fondu Šalda

Kultura   |   07.02.2024
Začátek února se ve Francouzském institutu nesl v duchu oslav 30. narozenin Fondu F. X. Šaldy!

Právě před třiceti lety (a pár měsíci k tomu), v roce 1993, zahájilo Francouzské velvyslanectví v České republice program na podporu publikační činnosti (PAP), který nese jméno velkého českého literárního kritika a frankofila Františka Xavera Šaldy (1867-1937). Tento program, známý též zkráceně jako „Fond Šalda“, za dobu svojí existence pomohl českým nakladatelům vydat více než 648 českých překladů francouzsky psaných knih nejrůznějších žánrů od fikce a knížky pro děti, přes komiksy až po filosofii, historii a další společenské vědy.


Oslavy započaly 6. února v Galerii 35 literárně-hudebním večerem pod taktovkou profesorky literatury Brigitte Ouvry-Vial a saxofonisty Jean-Marca Baccariniho. Po úvodním čtení s hudebním doprovodem následovala ukázka tzv. „sound paintingu“, do kterého se zapojilo celé publikum!

Následující den jsme ve spolupráci s Kunsthalle Praha připravili debatu u kulatého stolu na téma budoucnosti čtení a knih, která se blízce pojila s aktuální výstavou v galerii nesoucí název READ. Diskutovaly mezi sebou Brigittte Ouvry-Vial, francouzská specialistka na literaturu a čtení, Lenka Horňáková, česká spisovatelka žijící od 90. let ve Francii a Barbora Baronová, novinářka, spisovatelka a zakladatelka nezávislého nakladatelství wo-men. Každá z nich představila svůj vlastní pohled na čtení a zkušenosti z praxe, které inspirovaly mnohé z diváků k přispění do diskuze a sdílení svých postřehů. Celým večerem skvěle prováděl moderátor Saša Michailidis a odcházeli jsme nadšení z interakcí s publikem a plní motivace ke čtení knih.

Skvělý způsob, jakým oslavit Fond Šalda a popřát mu dlouhý život!

Přidejte se k nám


Členská karta Francouzského institutu
Chci se stát členem