fr  /  cz

Možnosti vzdělání v České republice

5e école d'été

Chers enseignants de français,

Nous avons le plaisir de vous annoncer le lancement du programme de la 5ème Ecole d’été de l’Institut Français de Prague. Elle se tiendra du 17 au 19 août dans les locaux de l’Institut français de Prague et de l’Akademické Gymnázium de la rue Štěpánská.
Elle se compose de 4 ateliers de 3 heures qui se dérouleront sur les 2 premières journées :
1.    « Didactiser les chansons à l’ère du numérique », atelier animé par Marc Culioli.
2.    « Bien débuter », atelier animé par Aurélie Bastard.
3.    « Comprendre l’oral et l’écrit autrement », atelier animé par Estelle Koper.
4.    « Utiliser la littérature en classe de FLE », atelier animé par Dominique Heches.
Vous trouverez dans le document PDF joint une description plus complète des ateliers, une présentation des formateurs et de nombreuses autres informations.
La demi-journée du vendredi 19 sera consacrée à l’actualité de l’enseignement du français en République tchèque, suivie d’un point sur les diplômes de langue française, notamment le DELF.

Maintenant que les restrictions sanitaires dues au COVID ont été levées, le nombre de places a pu être augmenté à 15 par groupe. Je vous invite à vous inscrire sans tarder en remplissant le formulaire joint :
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdYNVn1lkOyMeMT7pZeY4jkRgMqTxrnYpQ9-22Sf6Jg3ENcYQ/viewform

Nous vous informerons très prochainement de votre inscription.
En plus de cette belle offre de formation, vous pourrez profiter des locaux du Café 35 mm qui vient de rouvrir. C’est là, dans la cour ensoleillée de l’IFP, que nous prendrons nos déjeuners.

Il nous reste à vous souhaiter de bonnes vacances d’été et à nous retrouver le 17 août pour la 5e édition de l’Ecole d’été de l’Institut français de Prague !
 
 

 

3. ročník Jour du Prof de français - 25. listopadu 2021

Mezinárodní den učitelů francouzštiny je jedna z iniciativ prezidentského plánu na podporu francouzského jazyka a mnohojazyčnosti, jejímž cílem je vyzdvihnout a oslavit roli francouzských učitelů ve světě. Mezinárodní federace učitelů francouzštiny organizuje tento den na mezinárodní úrovni.

Třetí ročník mezinárodního dne nese název "Covid-19, et après?" a jeho tématem jsou osvědčené postupy ve výuce vyvinuté během pandemie a přenositelné do současné výuky.

Vzhledem k aktuální epidemiologické situaci proběhne letošní ročník v distanční formě, online, na platformě ZOOM.

 

Program
3. ročník Mezinárodního dne učitelů francouzštiny v České republice
25. listopadu 2021 

15:00-15:30 hodin: 20 minutová online prezentace interaktivní mapy francouzštiny v České republice, kterou představí Hana Delalande, asistentka Katedry francouzského jazyka a literatury PdF MU, a Václava Bakešová, lektorka a vedoucí katedry francouzského jazyka a literatury PdF MU, následovaná 10 minutovou diskusí s přednášejícími

16:00-17:00 hodin: Prezentace výsledků průzkumu "Mé nejlepší digitální nástroje" a komentáře, Marca Culioliho, vyučujícího – školitele Francouzského institutu v Praze. 

17:00-17:30 hodin: svědectví a diskuse: jaké jsou nové technologické a metodologické poznatky post-covidové éry? Jak vyučovat jinak a začlenit do výuky poznatky získané během pandemické krize? 

Přihlásit se můžete na tomto odkaze : https://forms.gle/ETLFAzudkVubVfra9 

 

Concours “Mon prof de français”

À l’occasion de la 3ème édition de la journée internationale du professeur de français (JIPF), l’Institut français de Prague vous propose de participer avec vos élèves au concours “Mon professeur de français”.

Ce concours a pour objectif d’associer les élèves à la célébration de cette journée, mais aussi de travailler l’écriture du portrait et de mieux vous connaître. Les élèves adresseront au jury du concours un courrier, dans lequel ils feront votre portrait en mettant en valeurs vos qualités.

Il vous est proposé de préparer des séances de cours sur le thème de la JIPF ainsi que sur la notion de portrait :

 • Avec votre aide, vos élèves préparent un questionnaire afin de vous interviewer (personnalité, habitudes, sport(s) pratiqué(s), loisirs, animal de compagnie etc.).
 • Ils sont invités à donner leurs impressions personnelles et à confier ce qui leur plaît dans vos cours.
 • Ils prennent une photo de vous, rédigent et mettent en forme votre portrait.

Les productions devront être envoyées à l’Institut français à l’adresse suivante : souteze.ifp@gmail.com sous format PDF, sur une page A4 (texte et photo), au plus tard le 22 novembre.

Laissez la créativité de vos élèves s’exprimer car l’originalité et la qualité de la mise en page feront partie des critères de sélection. La qualité rédactionnelle et le respect des consignes seront également pris en compte. 

Letní škola Francouzského institutu ve Praze

Francouzský institut v Praze organizuje již 4. ročník Letní školy, setkání pro učitele francouzského jazyka ze škol z celé České republiky.

Francouzský institut v Praze pořádá 4. ročník Letní školy, vzdělávací akci pro učitele francouzského jazyka ze škol z celé České republiky.

Vzhledem k mimořádným opatřením souvisejícím s epidemiologickou situací COVID-19 bude počet míst na seminářích omezen na 12 účastníků. Pro bezpečnost všech budou dodrženy maximální hygienické podmínky. Hygienická pravidla a opatření přizpůsobíme mimořádným opatřením, která budou platit v srpnu. 

Letní škola 2021 se bude konat 18. a 19. srpna v Akademickém gymnáziu, které se nachází naproti Francouzského institutu v Praze. 20. srpna dopoledne se setkání uskuteční ve Francouzském institutu v Kině 35.

Po minulých ročnících se jedná o akci, kterou si učitelé francouzského jazyka nesmí nechat ujít. Zohlednili jsme při organizaci průzkum provedený na začátku roku, ve kterém jste vyjádřili své potřeby. Nabídneme vám proto semináře na specifická témata, jejichž cílem je poskytnout odpovědi na vaše pedagogické a metodické otázky, a to jak pro prezenční, tak pro online výuku.

Letos přicházíme s novou formou, s novým návrhem: budete se moci zúčastnit čtyř workshopů, které jsou rozvrženy do dvou dnů. Semináře, které vedou rodilí mluvčí – vyučující francouzštiny působící v České republice, jsou zaměřeny především na praktickou část. Jejich obsahem je nejen analýza kontextu, ale také tvorba pedagogických nástrojů, které bude možné následně využít přímo v hodinách francouzského jazyka.

Třetí den (dopoledne) nabídneme diskusi u kulatého stolů, kterou organizují sdružení SUF a GALLICA, a která se bude týkat průzkumu provedeného letos v zimě mezi francouzskými učiteli v České republice. Během dopoledne pro vás máme připraveno také několik překvapení! Nakonec přijde čas na zhodnocení seminářů a předání osvědčení o účasti. Pro získání osvědčení se musíte zúčastnit celého 2,5 denního školení/setkání. 

Na závěr této Letní školy vás zveme na koktejl, který bude příležitostí rozloučit se s Hélène Buisson, která nás po čtyřech letech na Francouzském institutu v Praze opouští.

Máme pro Vás dobrou zprávu! Letošní Letní škola Francouzského institutu v Praze je akreditována MŠMT (MSMT – 13897/2021-2-459).  

 

Podmínky účasti

Francouzský institut v Praze uhradí veškeré náklady za školení během dvoudenního školení. V pátek 20. srpna jste srdečně zváni na koktejl. 

Pomůžeme vám najít ubytování (na vlastní náklady nebo s případnou úhradou ze strany vaší školy díky akreditovanému osvědčení o absolvování školení). Za tímto účelem se obraťte na Vladimiru Pasco : vladimira.pasco@ifp.cz

 

Nabídka workshopů

 • Workshop č. 1 : Jak podněcovat interakci mezi studenty ve výuce FLE v kontextu digitálního vzdělávání - Marc CULIOLI, Francouzský institut v Praze
   
 • Workshop č. 2 : Použití videa ve výuce FLE - Estelle KOPER, Francouzský institut v Praze
   
 • Workshop č. 3 : (Auto)evaluace v praxi - Aurélie BASTARD, Francouzský institut v Praze
   
 • Workshop č. 4 : Využití autentického dokumentu ve výuce FLE - Virgilia CHAMBERLAIN, Francouzský institut v Praze

 

Katalog je dostupný zde.

Vzdělávací semináře na Francouzském institutu

Oddělení kurzů na Francouzském institutu v Praze nabízí vzdělávácí semináře pro učitele francouzštiny na ZŠ a SŠ.

Vzdělávací programy pro učitele

Semináře jsou určeny pro stávající i budoucí vyučující francouzštiny FLE, kteří si přejí prohloubit své pedagogické znalosti a obohatit vlastní praktickou výuku.

Tyto vzdělávací programy jsou akreditovány Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky, v jejich závěru Vám bude vystaveno osvědčení o absolvování školení.

Faktura za seminář může být vystavena buď na jméno účastníka, nebo na jméno příslušného školského zařízení.

Nabízené semináře

Nabízené termíny seminářů a přihláska

Stáhněte si přihlášku

Přidejte se k nám


Členská karta Francouzského institutu
Chci se stát členem