fr  /  cz

Festival francouzského filmu

www.festivalff.cz

Festival francouzského filmu, který pořádá Francouzský institut v Praze, je největší francouzskou kulturní událostí v České republice a je také nejvýznamnějším festivalem svého druhu ve střední Evropě.  
Festival každoročně představuje českým divákům co nejširší výběr ze současné francouzské filmové produkce. Bohatá programová nabídka a návštěvnost festivalu, která pravidelně dosahuje 20 000 diváků, řadí tuto filmovou přehlídku mezi nejvýznamnější filmové události v České republice.

Hlavním cílem Festivalu francouzského filmu, který byl založen v roce 1996 z iniciativy Francouzského velvyslanectví v České republice, Francouzského institutu v Praze a organizace Unifrance, je podpora distribuce současného francouzského filmu do českých kin.
Základní linii programu festivalu tvoří předpremiéry nových francouzských filmů uváděné ve spolupráci s českými distributory. Předpremiérové tituly pravidelně doprovází delegace tvůrců a herců, což posiluje zájem médií i diváků.

Velmi prestižní částí programu se stala sekce Výběr české kritiky, která představuje nové filmy nezakoupené pro český trh, jenž vybírají čeští filmoví kritici a novináři. Diváci se tak mohou seznámit s oceňovanými francouzskými snímky z mezinárodních
festivalů a získat tak širší vhled do současné francouzské kinematografie.
Festival také každoročně připomíná velká jména francouzského filmu v sekci věnované restrospektivám a představuje nadějné tvůrce nové generace na oblíbeném Večeru krátkých filmů, který vzniká ve spolupráci s oddělením krátkých filmů společnosti Unifrance. 

Každým rokem se na Festivalu francouzského filmu objevují známé osobnosti, které přijíždějí představit svou filmovou tvorbu. V minulosti Prahu navštívili například režisér Jacques Doillon, herečka Catherine Frot, režisér Martin Provost, režisérky Nicole Garcia, Anne Fontaine, Lou Jeunet, režiséři François Ozon, Benoît Jacquot, Jean-Pierre Jeunet, Claude Miller, Claude Zidi, herečka Judith Godrèche či herci Romain Duris a Tahar Rahim.

Přidejte se k nám


Členská karta Francouzského institutu
Chci se stát členem