fr  /  cz

FRANCOUZSKÉ FILMY A DOKUMENTY NA FESTIVALU JEDEN SVĚT

www.jedensvet.cz
www.oneworld.cz

Festival Jeden svět každoročně upozorňuje na význam lidských práv a od roku 1998 nabízí široký výběr dokumentárních snímků věnovaných otázkám svobody slova, nezávislosti soudů, přináší prostřednictvím dokumentů svědectví z válečných konfliktů, zabývá se otázkami sociální nerovnosti, identity, exilu či vykořenění. V tomto roce se festival rozhodl posílit tato svědectví a obohatil nově svůj program také o celovečerní hrané snímky s lidskoprávní tématikou.

26. Mezinárodní filmový festival o lidských právech Jeden svět uvede letos dvanáct dokumentů a pět celovečerních hraných snímků francouzské provenience.

Mezi nejočekávanější dokumenty patří snímek Hotel Metalurg uváděný v sekci Hledání svobody. Režiséři tohoto snímku George Varsimashvili a Jeanne Nouchi, kteří jsou zároveň také producenty tohoto filmu, se zabývají osudy uprchlíků, kteří opustili své domovy před třiceti lety během gruzínsko-abcházské války. Ve svém snímku zachycují fenomén vykořenění ve své vlastní zemi. Režisérská dvojice George Varsimashvili a Jeanne Nouchi osobně představí svůj snímek pražským divákům 25. března ve 20:30 v kině Ponrepo. V sekci Ekosystémy nabízí festival francouzsko-německý dokument Nukleární nomádi režisérů Kiliana Armando Friedricha a Tiziana Stromp Zagariho. Snímek je pohledem do kočovného světa pracovníků externích dodavatelských firem jaderných elektráren, kteří přejíždějí v karavanech od elektrárny k elektrárně a doufají, že si vydělají dost peněz, než dosáhnou svého ročního maxima ozáření.

V dokumentárním snímku Věznice Tehachapi zachycuje světově proslulý francouzský streetartový umělec JR portréty vězňů jedné z nejstřeženějších věznic USA. Během několika týdnů pracoval JR spolu s vězni na monumentálním vyobrazení samotných vězňů na velkoformátových fotografiích, které pak vylepil přímo na dvoře této obávané věznice. Sekce Hrany dospívání uvádí francouzský dokumentární film Jeď! režisérské dvojice Harold Grenouilleau a Vincent Rimbaux. Snímek nás zavede do severovýchodní Brazílie, země, kde je násilí a dětská práce běžnou záležitostí, země, kde znamenají dostihy pro mladé dvanáctileté chlapce naději na výdělek, země bez zákona, kde se zvířata přepočítávají na peníze a dětští žokejové na kilogramy. Režisér Harold Grenouilleau se setká s pražskými diváky 21. března v 15:30 v kině Světozor na online debatě.

V rámci sekce Jeden svět pro rodiny nabízí festival blok krátkých animovaných dokumentů Inside Kaboul režisérky Caroline Gillet a Denise Walgenwitze.

Výběr francouzských dokumentů doplňuje celovečerní hrané drama Nežádoucí významného francouzského režiséra Ladj Ly. Film je výpovědí o selhání bytové politiky, o hlubokých sociálních rozdílech a s dokumentární přesností popisuje souvislost mezi dlouhodobým zanedbáváním a chátráním velkých sídlišť, kde se od 60. let tísní rodiny přistěhovalců, a zhoršováním vztahů mezi touto populací žijící ve věčné nejistotě a představiteli státu.

Předprodej a prodej vstupenek on-line na www.jedensvet.cz / www.oneworld.cz

Přidejte se k nám


Členská karta Francouzského institutu
Chci se stát členem