fr  /  cz

Toyen: Snící rebelka

 

Toyen: Snící rebelka
Toyen se řadí mezi nejoriginálnější a nejznámější umělkyně 20. století., a zároveň se ještě za svého života proslavila ve Francii, kde trvale žila od roku 1947.

Marie Čermínová (1902 Praha -1980 Paříž) velmi brzy přijala svůj umělecký pseudonym. Existují dvě pravděpodobná vysvětlení jeho původu. Podle některých tento pseudonym vymyslel Jaroslav Seifert, podle jiných je Toyen odvozeno od francouzského citoyen (občan). Na začátku 20. let studovala Toyen na Uměleckoprůmyslové škole u Emanuela Dítěte. Rozhodující pro tuto výjimečnou a tajuplnou ženu bylo setkání s malířem Jindřichem Štýrským, se kterým se vzájemně inspirovali.¨

Erotická a tajuplná díla Toyen jsou prodchnuta poezií. Za její malby a kresby ji oslavoval André Breton.

Její osobitá tvorba vždy ve světě vyvolávala obrovský zájem, ale příležitosti vidět její ucelené dílo byly zatím vzácné. 
Poslední velká výstava díla Toyen se konala v roce 2000 v Praze a o dva roky později ve francouzském Saint-Etienne. Kupodivu se dosud velká retrospektiva nekonala v Paříži a v Německu je Toyen téměř neznámá. Tento mezinárodní projekt ve spolupráci tří významných institucí – Národní galerie Praha, Hamburger Kunsthalle a Musée d'Art Moderne de Paris ⁠ - si klade za cíl představit veřejnosti dílo Toyen prostřednictvím tří výstav a podrobného katalogu ve čtyřech jazykových verzích.

První etapa výstavy se koná v Národní galerii Praha ve Valdštejnské jízdárně. Výstava je pojata chronologicky a je rozdělena do kapitol, které odrážejí klíčové časové úseky v tvorbě Toyen. Rovněž jsou podtržena opakující se témata v díle Toyen jako erotika nebo alchymie a výstava vedle obrazů a kreseb prezentuje i její rozsáhlé ilustrátorské dílo. Významné místo je také věnováno spolupráci Toyen s přáteli z pražské a pařížské surrealistické skupiny, s malíři a básníky jako Jindřich Štyrský, Jindřich Heisler, André Breton, Benjamin Péret, Radovan Ivsic a Annie Le Brun.

Díla jsou zapůjčena z českých i evropských muzeí a soukromých sbírek.

Koncepci výstavy vytvořily kurátorky Anna Pravdová, Annie Le Brun a Annabelle Görgen.

Její dílo je opravdovým objevem!

Na výstavě se podílejí Národní galerie Praha, le Musée d´Art Moderne de Paris a Hamburger Kunsthalle.
Výstava probíhá za podpory Francouzského institutu v Praze.

Online přednášky:
22/4 Mezi abstrakcí a surrealismem: artificialismus Jindřicha Štýrského a Toyen/Paříž 1925 -1928, přednáška proběhne v češtině.
FB událost zde

29/4 Přízraky fašismu a války v díle Toyen, přednáška proběhne v češtině 
FB událost zde
 

Vizuál k výstavě byl vytvořen na motivy koláže Vis-à-Vis

Přidejte se k nám


Členská karta Francouzského institutu
Chci se stát členem
221 401 011  /  info@ifp.cz