fr  /  cz

Lire en fête 2024 | « Ecrire (à) Prague » s Anne Delaflotte a Jérômem Bonnetto

Nenechte si ujít diskusi  "Ecrire (à) Prague" (Psát (v) Praze) se spisovateli Anne Delaflotte a Jérômem Bonnettem a moderátorem Guillaumem Bassetem, uměleckým ředitelem veletrhu Svět knihy!

Cílem této diskuze bude prozkoumat způsoby, jakými město Praha ovlivňuje, inspiruje nebo snad nechává lhostejnými francouzsky píšící autory. Během přibližně 60 minut se naši hosté podělí o své reflexe a osobní zkušenosti týkající se vztahu mezi jejich spisovatelskou praxí a jedinečným prostředím Prahy. Zamyslí se nad řadou otázek: Jak Praha a česká kultura formovaly jejich tvůrčí proces? Jak se bohaté historické a kulturní dědictví města a obecněji česká kultura odráží v jejich tvorbě? Proč tato středoevropská metropole se svými půvaby a tajemstvími inspiruje (nebo neinspiruje) literaturu?

 

Anne Delaflotte Mehdevi (* 1967) je francouzská spisovatelka. Narodila se v Burgundsku a dětství strávila na venkově. Věnovala se studiu politických věd, mezinárodního práva a diplomacie. Anne se věnovala studiu politických věd, mezinárodního práva a diplomacie. Na tu se měla v úmyslu orientovat především, setkala se ale se svým budoucím manželem a v roce 1993 s ním odjela žít do Prahy. Pomáhala mu zde vést mezinárodní knihkupectví s kavárnou U Knihomola, později se zde vyučila starému knihařskému řemeslu. Jejich tři synové navštěvovali české školy, kvůli jejich středoškolskému vzdělání pak rodina přesídlila zpět do Francie. V roce 2008 vyšel Anne Delaflotte Mehdevi první román Knihařka od brodu (La Relieuse du gué), celkem vydala sedm titulů; zatím poslední z nich je Divadlo světla (Le Théâtre de Slavek, 2018). V literární tvorbě pokračuje dodnes, za své knihy získala řadu ocenění a byly přeloženy do němčiny, italštiny, nizozemštiny, korejštiny a slovenštiny.

 

 


 

 

 

Jérôme Bonnetto se narodil v roce 1977 v Nice a nyní vyučuje literaturu a film na Francouzském lyceu v Praze. Mezi jeho romány patří Vienne le ciel (2006), Le Dégénéré (2010), La Certitude des pierres (2020) a Le Silence des carpes (2021 - Prix Révélation SGDL, Prix Livre Azur 2022), které pojednávají o jeho lásce k české kultuře.

 

 

 

 


Ať už jste fanoušky francouzsky psané literatury, milovníky Prahy, nebo vás prostě jen zajímá, jak se místo může stát múzou, tato diskuse vám jistě přinese nové zajímavé podněty k přemýšlení!

 

 

Přidejte se k nám


Členská karta Francouzského institutu
Chci se stát členem