fr  /  cz

Noc literatury 2023: Vernon Subutex

Přijďte si 20. září do Paláci Orbis na Vinohradech poslechnout ukázku z prvního dílu bestsellerové trilogie Virginie Despentes Vernon Subutex v rámci Noci literatury 2023!
Herečka Simona Babčáková bude každou půlhodinu od 18 do 23 hodin číst úryvek z českého překladu od Petry Zikmundové, který v březnu vydalo nakladatelství Garamond.


Smrt Alexe Bleache, idola francouzského rocku, zasáhla všechny jeho fanoušky včetně Vernona Subutexe, majitele obchodu s gramofonovými deskami, který si začíná uvědomovat, že jeho svět pomalu končí. Jeho generace rockových dýdžejů už zestárla a ztratila ideje a smysl života. Pro Vernona je situace o to složitější, když vyjde najevo, že mu zemřelá ikona věnovala kazety se svou intimní zpovědí. Rázem se z něj stává středobod, k němuž se slétají všichni pařížští supi. Kdo je ale opravdu Vernon Subutex, jehož jméno kombinuje pseudonym Borise Viana (Vernon Sullivan) a návykový lék na drogovou závislost? „Je to městská legenda, padlý anděl, mizející stín, který se objevuje, kde ho zrovna nečekáte, strážce tajemství, poslední svědek poklidně plynoucího času, poslední tvář naší lidské komedie, fantom ukrývající se v nás všech,“ říká o něm autorka Virginie Despentes. „Jeho příběh zobrazuje strachy a obavy generace devadesátých let, která ještě něčemu věřila, vyznávala rock, nyní zestárla a bojí se o práci a střechu nad hlavou.“


Virginie Despentes je současná francouzská spisovatelka a režisérka. Živila se jako uklízečka, prodavačka, novinářka, ale i jako prostitutka. Od roku 1993 píše knihy, za které sbírá literární ocenění. V češtině vyšel její román Dítě apokalypsy (2012) a Život Vernona Subutexe 1 (2023). Ve své tvorbě zužitkovává vlastní zkušenosti z drsného života na okraji, určeného chudobou či genderovou rolí i fenomény, jako jsou drogy a dostupnost pornografie.


Cílem každoročních večerních čtení na Noci literatury je zvýšit zájem české veřejnosti o současnou evropskou literaturu a její myšlenkové a tvůrčí proudy skrze literární překlady. Noc literatury se koná v Praze a dalších českých městech, například v Ústí nad Labem, kde se v kavárně Kampuska na Univerzitě J. E. Purkyně bude také číst text od Virginie Despentes, v Táboře (v městské knihovně) nebo v Dačicích (v knihovně Matěje Mikšíčka).

 

         

Přidejte se k nám


Členská karta Francouzského institutu
Chci se stát členem