Odkud pochází nevraživost vůči literatuře a jaké jsou kořeny jejího rostoucího znehodnocování? Jak můžeme obohatit naše čtení tím, že na texty nahlédneme z decentralizovaného pohledu? Do jaké míry může perspektiva přicházející z dálky vrhnout nové světlo na naše porozumění řeckým tragédiím? A jakými silnými argumenty ukončil papež František dlouhou historii útoků na literární texty?
Rozhovor s Williamem Marxem, profesorem komparistiky na Collège de France, bude zaměřen na otázky, jimiž se autor zabýval ve svých knihách, které ve velké většině vyšly v nakladatelství Éditions de Minuit. Povede jej Záviš Šuman, vyučující francouzské literatury na Ústavu románských studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.
William Marx, narozený v roce 1966 ve Villeneuve-lès-Avignon, studoval na lyceu Thiers v Marseille a poté na École normale supérieure. V roce 1989 se umístil na prvním místě v agrégation z klasické literatury, v roce 2000 obhájil disertační práci na pařížské Sorbonně a v roce 2005 získal habilitaci na univerzitě Paris 8. Po výuce ve Francii i v zahraničí byl v roce 2019 zvolen profesorem na Collège de France na katedru srovnávací literatury. Je členem několika prestižních akademií a oceněný řadou institucí. Specializuje se na komparistiku, literární kánony, knihovny a estetické systémy. Publikoval řadu knih přeložených do desítky jazyků, mimo jiné La Haine de la littérature (2015), Un savoir gai (2018), Un été avec Don Quichotte (2024) a Libraries of the Mind (2025).
U této příležitosti vydává časopis Svět literatury nezkrácený český překlad úvodní přednášky Williama Marxe na Collège de France, doplněný úvodem, který nastiňuje klíčové milníky v myšlení našeho hosta. Tyto texty jsou nyní volně dostupné na webových stránkách časopisu.
© photo : Musée d’Orsay / Sophie Crépy
Akce je organizována ve spolupráci s CEFRES a Ústavem románských studií Univerzity Karlovy.