fr  /  cz

Veřejná debata: EU, geopolitika rozšíření a Evropské politické společenství

Ve francouzštině a češtině (simultánní překlad)

Francouzský institut v Praze si vás dovoluje pozvat na veřejnou debatu "Evropská unie, geopolitika rozšíření a Evropské politické společenství", která se uskuteční v pondělí 12. června od 17.30 hodin.


V reakci na invazi Ruské federace na Ukrajinu přehodnotily evropské vlády své strategické přístupy, potvrdily svůj závazek k rozšíření a zvýšily míru angažovanosti na západním Balkáně a ve východní Evropě. Právě v tomto kontextu bylo v říjnu 2022 v Praze založeno Evropské politické společenství (EPS), jehož cílem je posílit evropské sbližování ve strategických otázkách. 

Čeho EPS doposud dosáhlo? Jak může přispět k posílení procesu přistoupení západního Balkánu, Ukrajiny, Moldavska a Gruzie k EU? Jakým úskalím je třeba se vyvarovat? Jak lze obnovit důvěryhodnost procesu rozšíření a jaké změny v přístupu Unie by byly nezbytné?


Těmto otázkám bude věnován první kulatý stůl na téma "EPS - rok po pražském summitu", na kterém vystoupí Štěpán Černý (Úřad vlády ČR), Martina Klenner-Auvillain (Rakouské spolkové kancléřství) a Hugues Moret (francouzské ministerstvo pro Evropu a zahraniční věci) a moderovat bude Jana Juzová (EUROPEUM).

U druhého kulatého stolu na téma "Geopolitická Evropa a nové geografie rozšíření" dostanou slovo Jana Juzová (EUROPEUM), Florent Parmentier (CEVIPOF Sciences-Po) a Tomáš Strážay (Výzkumné centrum Slovenské společnosti pro zahraniční politiku) za moderace Romaina le Quiniou (Eurocréative)..

Debatu uvede Alexis Dutertre, velvyslanec Francie v České republice, a uzavře ji Katharina Sigwald, ÖFZ Rakousko-francouzské centrum pro sbližování v Evropě


V češtině a francouzštině (se simultánním překladem).

Akci pořádají Institut pro evropskou politiku EUROPEUM, ÖFZ Rakousko-francouzské centrum pro sbližování v Evropě, EuroCréative, Francouzský institut pro mezinárodní vztahy a Francouzské velvyslanectví v České republice.

Přidejte se k nám


Členská karta Francouzského institutu
Chci se stát členem