fr  /  cz

Noci čtení: SOUTĚŽ

Poté, co nás v roce 2022 nadchl rytmus lásky, nám sedmý ročník francouzského festivalu Noci čtení opět přivodí husí kůži, tentokrát nás však donutí třást se strachy... Ve čtvrtek 19. ledna 2023 v 19 hodin se s námi přijďte třást při čtení klasických i méně známých textů, které budou číst dva výjimeční hosté: česká herečka Jana Stryková a francouzsko-český spisovatel Jean-Gaspard Páleníček.

Které texty se budou v tento den číst? Rozhodnutí je na vás! Svůj hlas můžete dát najevo účastí v soutěži pořádané k této příležitosti. Do 11. ledna 2023 nám posílejte své oblíbené texty o strachu a vybrané texty budou 19. ledna přečteny. Aby byl váš úryvek přijat, musí mít 250 až 1000 slov a musí být ve francouzštině nebo češtině (v případě, že původním jazykem textu je francouzština).

Píšete rádi? Noci čtení jsou také příležitostí k tomu, abyste dali volný průchod své fantazii a podělili se o svůj talent. Přijímáme i vaše vlastní literární díla, pokud jsou napsána ve francouzštině.  

Máte v sobě duši herce? Přijďte sami nahlas přečíst vybraný text! 19. ledna se Francouzský institut v Praze na jeden večer promění v otevřenou scénu na počest Nocí čtení.

Připravte si své knihy nebo pera, abyste nás rozechvěli strachem a potěšením!


Texty zasílejte e-mailem na adresu mylene.garin@ifp.cz a do předmětu uveďte « Nuits de la lecture – LE CONCOURS ». Pokud si přejete přečíst text nahlas ve čtvrtek 19. ledna 2023, uveďte to prosím ve svém e-mailu.

Komise vybere nejlepší z došlých úryvků, které budou číst česká herečka Jana Stryková a francouzsko-český spisovatel Jean-Gaspard Páleníček. Uvidíme se ve čtvrtek 19. ledna na večeru plném emocí a dalších literárních zážitků!

Uvidíme se ve čtvrtek 19. ledna na večeru plném emocí a dalších literárních zážitků!

Během večera budou také z účastníků soutěže vylosováni tři výherci, kteří obdrží ceny.


Jana Stryková je jednou z nejoblíbenějších českých hereček. Prosadila se mnoha rolemi ve filmech a seriálech, ale pravidelně vystupuje i na prknech řady divadel a propůjčuje svůj hlas českému dabingu. Ráda nám pomáhá v našem poslání podporovat frankofonní literaturu a její překlady do češtiny a již loni v září nás poctila svou účastí na Noci literatury, kde přečetla úryvek z knihy Maryse Condé Já Tituba, černá čarodějnice ze Salemu

Jean-Gaspard Páleníček je francouzsko-český spisovatel a básník. Je bývalým členem pražského divadla Orfeus, vášnivě se věnuje divadelnímu umění a napsal i divadelní hru Balzacova domácnost. Překládá z češtiny do francouzštiny a podílí se na i překladech významných autorů, jako jsou Bohumil Hrabal nebo Vladimír Holan. V roce 2022 vyšla v Revolver Revue jeho sbírka francouzsko-české poezie Mater speciosa.  

Přidejte se k nám


Členská karta Francouzského institutu
Chci se stát členem
221 401 011  /  info@ifp.cz