fr  /  cz

Debata: Před 80 lety prohlásil generál de Gaulle Mnichovskou dohodu za neplatnou

Akce je široké veřejnosti přístupná prostřednictvím streamingu.

Čeština a francouzština (simultánní překlad)

online

Dne 29. září 1942 prohlásil generál de Gaulle Mnichovskou dohodu za neplatnou od samého počátku. Bylo to silné gesto a nedoceněný akt odporu. Jak můžeme jeho prohlášení rozumět? Proč zrovna v tento den? Jaké byly bezprostřední důsledky pro vztahy mezi Čechoslováky a Francouzi? A jaký je obecně odkaz Mnichovské dohody ve Francii, v České republice a v jádru francouzsko-českých vztahů?


Po seznámení se s prohlášením budou o těchto otázkách diskutovat historikové Antoine Marès, Isabelle Davion, Michal Stehlík a Martin Groman. 

Antoine Marès je emeritní profesor historie na univerzitě Paris 1 Panthéon-Sorbonne.
„Vypovězení Mnichovské dohody 29. září 1942 lze pochopit pouze tak, že si připomeneme reakce generála de Gaulla z roku 1938 a kontext Svobodné Francie. Tento „infra-diplomatický“ akt je třeba interpretovat jako akt odporu a zároveň jako projev obrany evropské demokracie.“

Isabelle Davion přednáší soudobé dějiny středovýchodní Evropy a germánského světa na Sorbonne Université.
„De Gaullovo zrušení Mnichovských dohod, ačkoli až příliš rychle smazalo otázku morální chyby, kterou dohody představovaly, bylo důležitým gestem, které předznamenalo ozvěny Mnichova ve druhé polovině 20. století.“

Michal Stehlík je profesor soudobých dějin na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a také náměstek generálního ředitele Národního muzea v Praze.
„Klíčovým bodem českých dějin v roce 1942 je úspěšné odstranění Heydricha československými parašutisty a následné represe včetně masakru v Lidicích. Tento rok je v českých dějinách významný i z hlediska mezinárodních okolností. Jedním z hlavních cílů české exilové vlády, vedené v Londýně dr. Benešem, bylo zvrátit důsledky mnichovské konference z roku 1938.“

Martin Groman je historik českých médií se zaměřením na 20. století působící na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Pracuje také jako dokumentarista, novinář, publicista, moderátor a analytik.
„Kdybychom chtěli demonstrovat nejednoznačnost moderních dějin, Mnichov 1938 by patřil k nejvýstižnějším příkladům. Stačí se podívat, jak o něm referovala média za uplynulá desetiletí, co akcentovala, co zamlčovala a v čím zájmu tak činila.“

Debatu moderuje novinářka Helena Truchlá.


Připojte se k nám na Facebooku nebo prostřednictvím aplikace Zoom: https://us02web.zoom.us/j/83446069315?pwd=dENqcVNxTXJQSk1IYXdtaEN6V1BSUT09

 

Program ve francouzštiněv češtině


Konference je pořádána ve spolupráci s think-tankem EUROPEUM a za podpory Ministerstva zahraničních věcí ČR, Nadace Charlese de Gaulla a British Library.

Přidejte se k nám


Členská karta Francouzského institutu
Chci se stát členem