fr  /  cz

Setkání se spisovatelem Martinem Danešem

Ve francouzštině a češtině, konsekutivní překlad
Vstup zdarma, v závislosti kapacitě sálu : doporučujeme rezervaci míst.

Francouzský institut v Praze
Štěpánská 35, Praha 1

Přestože mediatéka prochází rekonstrukcí, nemůžeme se dočkat, až vám znovu otevře své dveře pro toto báječné setkání!

Letos na jaře uplynulo 130 let od narození spisovatele Karla Poláčka. U této příležitosti pořádáme ve spolupráci s nakladatelstvím Druhé město v Mediatéce v úterý 31. května od 18h literární setkání s Martinem Danešem, který představí svou poslední knihu Rozsypaná slova (Druhé město, 2020).

Ústřední postavou tohoto biografického románu je novinář a spisovatel Karel Hirsch, pod jehož jménem se ve skutečnosti skrývá Karel Poláček. Román pokrývá Hirschův-Poláčkův život od konce 30. let až do jeho nejasné smrti na konci války. Román začíná odjezdem Hirsche a jeho  družky Dory z Prahy na venkov, přičemž Hirschovým prvotním důvodem zde není únik před okupačními mocipány, ale – před manželkou. Hned tento vstup jako by v sobě nesl poláčkovskou grotesku i s její občasnou krutostí. Kniha končí Hirschovou smrtí po útrapách v koncentrácích, při nichž posilují silně dramatické tóny. Daneš přináší knihu nabitou biograficko-historickými, často neznámými fakty, zároveň ale s vědomím, že poslední roky života této spisovatelské osobnosti provází mnoho otazníků. Svým pojetím však předkládá souvislý, ucelený a z podstaty dramatický příběh a čtenář jistě uvítá i ocení, že autor vyplnil bílá místa za pomoci vlastní fantazie.

 

Martin Daneš je spisovatel. Narodil se v České Lípě. V polovině osmdesátých let emigroval a v Paříži vystudoval žurnalistiku a mezinárodní vztahy. Po návratu do Prahy přispíval do českého, francouzského i belgického tisku. V roce 1991 byl diplomatickým poradcem v Kanceláři prezidenta republiky. V dalších letech byl postupně šéfredaktorem několika periodik: Denního Telegrafu, měsíčníku Mezinárodní politika i erotického magazínu Hustler. První knihu vydal v roce 1998. V současnosti žije ve francouzské Bretani a píše i francouzsky. V roce 2014 publikoval svůj první francouzsky psaný román. Do francouzštiny rovněž překládá českou beletrii; vedle jednoho díla Karla Čapka je autorem překladů dvou románů Karla Poláčka: Mužů v ofsajdu a Bylo nás pěthttp://martindanes.com/

 

Ve spolupráci s nakladatelstvím Druhé měst

Přidejte se k nám


Členská karta Francouzského institutu
Chci se stát členem