fr  /  cz

Literární kavárna: "Praha, magické hlavní město", setkání s Revue A

Ve francouzštině

Mediatéka
Štěpánská 35, Praha 1

Nenechte si ujít další Literární kavárnu v mediatéce Francouzského institutu 31. října od 18 hodin. Společně s redakci Revue A se vydáme na neobyčejnou cestu za poznáním literatury a umění naší krásné Prahy!

Patnácté číslo této mezinárodní kulturní revue je věnované „Praze, magickému hlavnímu městu“ a nabízí jedinečnou příležitost seznámit se současnou uměleckou tvorbou a imaginací českého hlavního města. Přijďte si popovídat s Petrou Kolářovou, koordinátorkou tohoto čísla, Isabelle Doucet-Veyret a Laurentem Doucetem, členy redakční rady Revue A, a také s básníkem a překladatelem Benoîtem Meunierem a esejistou, filmařem a básníkem Bertrandem Schmittem, kteří do čísla přispěli.


Revue A LITERATURE – ACTION vznikla v roce 2018 jako nástupkyně publikace Algérie Littérature-Action, kterou o dvacet let dříve založili Pierre Bourdieu a Marie Virolle za účelem podpory a publikování textů alžírských umělců a intelektuálů utlačovaných ve své zemi během „černého desetiletí“ a jeho trvalých následků. Marie Virolle se rozhodla rozšířit obsah časopisu o "světové myšlení" a interkulturalitu a výsledkem bylo 15 čísel kombinujících místa, tvůrčí osobnosti a politickou angažovanost, obsahující odborné články, poznámky k četbě, a publikace děl známých i začínajících umělců a autorů z literární nebo multidisciplinární oblasti.

Revue A LITTERATURE - ACTION vydává nakladatelství Marsa-A, které nedávno vydalo knihu Isabelle Doucet-Veyret o nereprezentovatelném (Histoire de l'Art et Psychanalyse) a kde Laurent Doucet vede sbírku "surréAlismes".


A

Une nouvelle revue transculturelle

de création, de lectures, de regards

 

Subvertir les mots et les images ; les métisser, les partager… Surtout, transfuser les imaginaires, pour rendre aux jours leur respiration poétique. A l’aune de notre monde, tel qu’il est, tel que nous le rêvons. A

 

Le A de Ailleurs, horizon constant du désir,

le A de Autre, notre même, tout proche,

le A des continents, des rives et des dérives, Afrique, Asie, Amériques… abondance et jouvence de possibles,

le A des boussoles mythiques : Al ‘Andalus, Alchimie, Atlantide…

le A de Accueillir, notre splendide devoir d’humains,

le A de Arts, tous, intimement mêlés à nos mots, à notre souffle,

le A de André B., beauté convulsive toujours incandescente,

le A de Algérie(s), miroir tendu à l’Histoire et à la fraternité, pour la mémoire, pour la route,

le A de Amour sans qui rien n’advient,,

le A de humour sans qui tout pèse,,

le A de Action-création qui re-poétise le monde,

 

Le A des recommencements alphabétiques…

Přidejte se k nám


Členská karta Francouzského institutu
Chci se stát členem