fr  /  cz

FEM 2:2 - Evropské konverzace – Setkání se spisovatelkami Leïlou Slimani, Vanessou Springorou a Lenkou Horňákovou-Civade

Francouzský institut v Praze si vás dovoluje pozvat na cyklus setkání „Evropské konverzace“ se spisovatelkami Leïlou Slimani, Vanessou Springorou a Lenkou Horňákovou-Civade.

Pátek 10. června: Výsledky 2. ročníku Goncourtovy ceny – výběru ČR. Předsedkyní poroty je Leïla Slimani.

Po svém prvním románu Dans le Jardin de l'ogre z roku 2014 (česky V lidožroutově zahradě, Argo, 2018), který zaujal svým stylem psaní a tématem (ženská sexuální závislost), získala Leïla Slimani v roce 2016 Goncourtovu cenu za román Chanson douce (Něžná píseň, Argo, 2017).

Narodila se v roce 1981 v Rabatu a vyrůstala v dobře situované francouzsky mluvící rodině. Ve svých románech, ale i v esejích a článcích se neváhá zabývat kontroverzními tématy (feminismus, ženská sexualita, kolonialismus) a zároveň se hlásí ke své „skutečné“ dvojí marocké a francouzské národnosti, „skutečné dvojí příslušnosti“. Zastupuje Emmanuela Macrona ve Stálé radě Mezinárodní organizace frankofonie.

Do češtiny byl nedávno přeložen román Válka, válka, válka (Argo, 2021), první díl připravované trilogie Země těch druhých, a grafický román s ilustracemi Clémenta Oubrerieho Ruční práce (Argo, 2022) o životě průkopnice plastické chirurgie Suzanne Noëlové.

Pátek 10. června, od 14:00: Když literatura osvobozuje: Svolení Vanessy Springory / Svět knihy Praha

Kupte si vstupenky nyní

Po 30 letech se Vanessa Springora v autobiografickém románu Svolení rozhodla zveřejnit své svědectví o tom, jak jako čtrnáctiletá dívka žila v moci slavného spisovatele, což otřáslo francouzským kulturním světem a odstartovalo celospolečenskou debatu...

Setkání moderuje novinářka Anna Kubišta a po něm v 15:00 následuje autogramiáda na stánku Francie.

V češtině a francouzštině (konsekutivní tlumočení).

Francouzská redaktorka a spisovatelka Vanessa Springora se narodila v roce 1972. V roce 2020 vydala knihu Le Consentement (česky Svolení, Host, 2021). Vypráví v ní o tom, jak v době dospívání žila pod vlivem spisovatele Gabriela Matzneffa, v knize označovaného iniciálami G. M.. Popisuje jejich setkání v době, kdy jí bylo pouhých 13 let a vztah s tímto mužem, který začal o rok později. Kniha, která měla ve Francii obrovský ohlas ještě před svým vydáním, upozorňuje na shovívavost francouzské literární scény 80. let vůči pedofilii. V září 2021 Vanessa Springora opustila pozici ředitelky nakladatelství Julliard, aby se mohla plně věnovat vlastní literární tvorbě.

Sobota 11. června, od 15:00 a od 16:00: Velká setkání s Leïlou Slimani / Svět knihy Praha

Kupte si vstupenky nyní

Leïla Slimani je přední představitelkou současné francouzské literatury. Mezi její díla patří V lidožroutově zahradě, Něžná píseň a Válka, válka, válka – její nová kniha přeložená do češtiny, mezi dvěma zeměmi (Marokem a Francií) a dvěma epochami.

Po setkáních bude od 17:00 hodin následovat autogramiáda na stánku Francie.

V češtině a francouzštině (konsekutivní tlumočení).

Čtvrtek 30. června od 19:30: Literární setkání s Lenkou Horňákovou-Civade / (A)void floating gallery

Tato akce je podporována Francouzsko-německým kulturním fondem (FCFA).

Lenka Horňáková-Civade bude hovořit o svých literárních a historických inspiracích a o jedinečném hlasu žen v literatuře. Setkání moderuje novinářka Irena Jirků.
Hudební doprovod v podání Michala Hrubého (klarinet), Štěpána Drtiny (cello) a Annabel Plum (zpěv).

Akce se koná v rámci festivalu „Evropské konverzace: Lyon, Berlín, Praha“, ve spolupráci s Villou Gillet a Francouzským institutem v Německu a u příležitosti festivalu Knihovna na vlnách.

Vstup zdarma, akce česky a francouzsky.

Místo: (A)void floating gallery (Rašínovo nábřeží, kotviště Výtoň 120 00 Praha 2)

Lenka Horňáková-Civade je v současnosti snad nejznámější česká spisovatelka ve Francii, která spravedlivě vydává knížky jak ve své adoptivní domovině Francii, tak i tady v České republice. V roce 2021 přijela na Svět knihy Praha představit svou knihu Symfonie o novém světě, do jejíhož příběhu o svobodě a o složité cestě k ní je zakomponována skutečná historická postava Vladimíra Vochoče, bývalého československého konzula v Marseille za druhé světové války, který zachránil několik tisíc lidí, zejména mnoha Židů. Autorce nedávno vyšla nová kniha ve francouzštině Un regard bleu (Alma éditions, 2022).

 

Přidejte se k nám


Členská karta Francouzského institutu
Chci se stát členem