fr  /  cz

Výstava « Inspiratio-imitari »

Od 20. května do 8. června 2023 představuje Francouzský institut v Praze, ve spolupráci s kurátorkou Klárou Mahoasovou a Anglo-americkou univerzitou v Praze, skupinovou multimediální výstavu nazvanou "Inspiratio-imitari" v Galerii 35 Francouzského institutu v Praze.

Od počátku dějin umění byla inspirace v centru tvůrčího procesu. Nicméně v dnešní době mnoho umělců hrálo s hranicemi termínu "inspirace", což vedlo k záměně inspirace s imitací. Od výstav bledých kopií originálů po tvorbu děl prostřednictvím umění svých vrstevníků má současná umělecká scéna skutečné problémy.

Cílem tohoto projektu je proto vymezit hranice mezi inspirací a imitací. Patnáct umělců vytvořilo jedno nebo více děl s tímto cílem. Projekt se neomezuje na tradiční umění, ale zahrnuje všechny formy uměleckého vyjádření, od malby a sochařství po performance, poezii a audiovizuální umění.

Každý umělec čerpal inspiraci z tří obrazů významné postavy francouzsko-českého umění: Muchy. Z těchto tří obrazů si umělci vybrali ten, který je nejvíce inspiroval, aby vytvořili své vlastní dílo založené na svém vlastním výkladu. Každý měl naprostou svobodu vůči výslednému dílu, od inspirace po reinterpretaci a dokonce i kopii.
Vytvořená díla budou vystavena od 20. května v Galerii 35 Francouzského institutu v Praze, kde budou také vystavena původní díla Muchy. Tato výstava umožní veřejnosti vytvořit si vlastní názor na téma a ponořit se do filozofické a umělecké úvahy o světě současného umění.

 

BIOGRAPHIE:

Alphonse Mucha byl český umělec narozený v roce 1860, který strávil mnoho let ve Francii, kde tvořil svá díla. Během svého pařížského období vytvořil svou první plakátovou reklamu pro divadelní hru Sarah Bernhardtové s názvem "Gismonda". Tento plakát si získal velký úspěch u publika i u herečky a Mucha spolupracoval výhradně se Sarah Bernhardtovou po dobu šesti let. Po tomto úspěchu se Mucha stal "grafikem" té doby a jeho práce byly všudypřítomné v reklamě (cigaretové značky Job, keksy Lu, šampaňské Ruinart atd.). Byl jedním z prvních umělců, kteří reprezentovali hnutí Art Nouveau, což vedlo k mnoha objednávkám na jeho práce. V podstatě Mucha byl raným příkladem hromadné reprodukce ilustrované v eseji Waltera Benjamina "Dílo umění v době jeho technické reprodukovatelnosti", která vyvolala otázky o hranicích mezi inspirací a imitací.


Siegfried Herz (*1986) je český umělec, jehož inspirace čerpá převážně z žen. Zajímá ho zejména mentální transformace, kterými mohou projít a způsob, jakým se tyto transformace odrážejí v jejich vzhledu. V mnoha svých dílech umně kombinuje uhlem kresbu s inkoustem, akrylem a zejména kávou, která se stala charakteristickým médium jeho stylu. Pro Herz je inspirace způsobem přátelské a láskyplné komunikace s autory, které obdivuje a s nimiž sdílí stejnou vizi světa. Herz momentálně žije a pracuje v Plzni, kde stále rozvíjí své jedinečné a výrazné umění.


Hugues Mahoas je talentovaný umělec s mnoha schopnostmi. Jako malíř, ilustrátor a autor vytvořil mnoho barevných děl, která diváky přenášejí do fascinujících světů. Po studiu na Arts Appliqués a na Gobelins v Paříži pracoval jako umělecký ředitel populárních animovaných seriálů jako jsou Zinzinové z vesmíru a Piráti z rodiny. Nicméně, Hugues věnuje svůj talent ilustraci a psaní knih pro mládež. Publikoval několik děl, včetně Modrého lva a Majáku dítěte řasy, které zaujaly mladé čtenáře. Paralelně s kariérou spisovatele se Hugues věnoval také malování. Jeho obrazy, které čerpají inspiraci z přírody a ženy, jsou charakterizovány živým použitím barvy a pohybu. Jeho metoda často spočívá v kreslení a malování z paměti, aby zachytil podstatné a neuchopitelné prvky, které tvoří sílu jeho děl.


Matouš Hasa je současný český sochař, který je známý pro své inovativní práce využívající tradiční materiály jako jsou dřevo, kov a kámen a techniky řezání a výřezu pro vytváření organických tvarů a dynamických textur. Jeho tvorba je ovlivněna klasickým řeckým uměním a renesančními sochařskými tradicemi, například dílem Michelangela. Hasovy sochy evokují krásu a dokonalost klasické sochy, ale zároveň obsahují moderní a inovativní prvky. Kombinací těchto vlivů a současných sochařských technik Hasa vytváří práce, které jsou nadčasové a zároveň plně moderní. Jeho sochy jsou vystavovány v galeriích a muzeích po celém světě a v roce 2017 získal cenu nadace Egon Schiele za sochařství. Jeho umění často odráží lidskou podmínku a vztah k přírodě.


Néphéli Barbas (narozena roku 1990 v Orléans) je mezinárodně působící umělkyně, která žije a pracuje mezi Paříží a Prahou. Studovala na Villa Arson v Nice, na Královské akademii výtvarných umění v Kodani a na univerzitě Torcuato di Tella v Buenos Aires. Néphéliina díla překračují hranice tradičního umění a kombinují fragmenty art deco architektury, románských kostelů a postmoderní architektury. Její práce je inspirována městskými krajinnými scenériemi, které ji obklopují, a zve nás k ponoru do ne-lineárního vidění historie forem v dekorativním stylu.


Sey je belgická fotografka žijící v Bruselu. Skrz svoje umění dokumentuje každodenní život fotografiemi ulic inspirovanými street artem, čerpajícím například z práce slavné fotografky Vivian Maier. Její práce zachycuje podstatu městského života snímáním pomíjivých momentů na ulicích Bruselu, odhalující krásu a emocionalitu skrytou v nejvíce obyčejných okamžicích. Jako dokumentární fotografka Sey využívá své umění ke vyprávění příběhů a sdílení svého pohledu na svět kolem nás.


Olivier Brut je francouzský malíř a kreslíř známý svými díly inspirovanými městem Paříží. Toto město ho stále inspiruje svou láskou k pařížským nocím, hluku města a davům. Po účasti na tvorbě animovaného seriálu Les Zinzins de l'espace vytváří Olivier Brut nyní své vlastní krátké filmy, ilustruje detektivní a rockové knihy a stále maluje. Jeho práce je charakteristická jedinečným a expresivním stylem, používajícím výrazné barvy a rozpoznatelné tvary, aby zachytil podstatu Paříže a jejích obyvatel.


Adela Oliva je česká malířka, která žila ve Francii. Svoboda je podstatou jejího umění, což se odráží v jejích abstraktních obrazech, které diváka zvou k tomu, aby se nechal unést emocemi. Její práce je charakterizována paletou živých barev a gestuálním stylem, vytvářejícím kompozice, které se zdají vznikat před očima diváka. Plátna Adely Olivy oslavují kreativitu a fantazii, přinášejí divákům svět krásy a svobody. Její jedinečná vize a zvládnutí malby ji činí umělkyní mezinárodního věhlasu, jejíž umění inspiruje a okouzluje diváky po celém světě.


Ewa Żurakowska je polská umělkyně světového významu s bydlištěm v Praze. Její jedinečné umění kombinuje hlasový projev s akcí těla, zkoumá hranice mezi zpěvem, tancem a performativním uměním. S úžasnou kontrolou svého těla a hlasu Ewa vytváří intenzivní a emotivní výkony, které okouzlují publikum a vedou jej na fascinující cestu. Její práce je založena na hlubokém zamyšlení nad lidským bytím a zabývá se tématy jako je identita, komunikace a mezilidské interakce. S inovativním a poutavým uměním Ewa Żurakowska je umělkyně, která i nadále inspiruje a uchvacuje diváky po celém světě.


Dorota Čičatková je talentovaná současná slovenská umělkyně, která používá textil jako uměleckou podporu. Jejím speciálním oborem je vytváření jedinečných uměleckých děl z recyklovaných starých džínů. Hravě se hrajíc s texturami a barvami tkaniny dokáže vytvořit originální kompozice, které svědčí o její kreativitě a umělecké citlivosti. Jako umělkyně své doby je Dorota také vědoma dopadu člověka na životní prostředí a zdůrazňuje používání udržitelných a ekologicky šetrných materiálů. Její umělecký přístup tak svědčí o její snaze přispět k ochraně naší planety a zároveň vytvářet inovativní a esteticky fascinující umělecká díla. Dorota Čičatková je vzrůstající umělkyně, jejíž práce si zaslouží být objevena a obdivována.


Piotr Lencki je francouzsko-polský umělec usazený v Praze a narodil se v roce 1953 ve Varšavě. Po přestěhování do Paříže v roce 1976 pracoval jako fotograf až do roku 1994. Během své kariéry v Paříži spolupracoval s módními a designovými časopisy jako La Maison de Marie-Claire, Vogue Homme International a mnoho dalších. Díky této profesionální zkušenosti vyvinul jedinečnou uměleckou vizi, která mu umožňuje zachytit působivé obrazy spojující krásu a eleganci. Dnes v Praze nadále zkoumá různé aspekty fotografie, umění a kreativity, využívaje svých technických dovedností a umělecké citlivosti k vytváření děl, která zaujmou diváka. Tento francouzsko-polský umělec je talent, který stojí za objevení pro všechny milovníky umění, módy a fotografie.


Jules Roux je francouzský filmový tvůrce a režisér, který je vášnivým fanouškem kinematografie odjakživa. Vedle tvorby filmů pomocí stop-motion techniky také píše mnoho krátkých filmů. Po studiu na Sciences Po Paris a na City College of New York se usadil v Praze, kde získal magisterský titul z filmové režie na FAMU. Jeho filmy, které zkoumají témata paměti, času a identity, byly promítány a oceněny na mezinárodních festivalech po celém světě, což potvrzuje jeho talent a schopnost oslovit diváky pomocí autentických a dojemných příběhů.


Michaela Fenkl, také známá jako ForgetMeNot, je 26letá umělkyně, vizuální básnířka a autorka. Sídlící v Praze a Londýně, zkoumá vizualizaci slov v různých médiích, od statického a pohyblivého obrazu až po tetování, mluvu, plátno, oblečení a další. Jako členka tvůrčího hnutí YouAllDroveMeCrazy vydala dvě antologie, "ForgetMeNot" v roce 2019 a "Everything Happens To Me". Její umění je plné vášně pro vyjádření sebe sama a touhy zkoumat hranice kreativity.


Payo Sanf je chilský architekt a umělec narozený ve městě Osorno na jihu země. Jeho styl je hluboce ovlivněn jeho minulostí skateboardisty, umělce a architekta. Tento vliv se odráží v jeho jedinečném stylu, který spojuje formy a svobodu jeho obrazů a náčrtů. Jeho fascinace strukturou, zděděná z jeho architektonického vzdělání, je stálým motivem v jeho výtvarných tvorbách.


Based in 2095: “V chaosu světa hledáme všichni prostor, který nám vyhovuje a kde se cítíme jako doma”. V roce 2020 se rozhodly dvě mladé umělkyně, Diana Banx a Tereza Rolinek, spojit své síly a vytvořit novou značku koberců nazvanou "Oh Dear Rog". Jejich koberce nejsou pouze kusy interiérového designu, ale skutečné umělecké dílo. Skrze své tvorby se snaží vyjádřit emoce a vytvořit abstraktní umělecká díla. Inspirovány čínskou filosofií Yin a Yang jsou většina jejich koberců černobílé, aby ukázaly kontrast a protiklady. Jejich značka se zaměřuje na pohodlí a jedinečné designy, protože pro ně čas není důležitý.


Henrique je mladý brazilsko-nizozemský umělec, který sídlí v Praze a vyniká v různých uměleckých médiích, od hudby po grafické umění. Inspiruje se esencí hip-hopu a street-style estetikou 90. let a je známý pro svůj unikátní styl vystřihování, který připomíná plakáty 90. let a počátku 2000. let. Jeho tvorba, charakterizovaná chaotickým, ale pečlivě propracovaným vzhledem, vzbuzuje obdiv u diváků.


Curatorka: Klára Mahoas je mladá francouzsko-česká kurátorka, která prozkoumává současné umění prostřednictvím výstav, které se zabývají aktuálními tématy. Vyrůstala ve Francii v rodině umělců a hluboce ji ovlivnily francouzské tradice, které v ní probudily lásku k filozofii a umění. Od svých čtrnácti let žije v Praze a vytvořila si připoutání k druhému domovu, České republice. Její vzdělání v americkém vzdělávacím systému jí umožnilo získat otevřenější a mezinárodní perspektivu, opouštějící evropské myšlenkové a vizuální tradice.

Přidejte se k nám


Členská karta Francouzského institutu
Chci se stát členem