fr  /  cz

Týden Afriky

23. 5. - 25. 5.
Kino 35

Týden Afriky se koná od 23. do 25. dubna. Pořádá Ministerstvo zahraničních věcí ČR ve spolupráci s festivalem Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani. Francouzský institut v Praze hostí ve svém Kině 35 tři speciální večery.


Pondělí 23. 5.

CARTE BLANCHE A GREG GERMAIN – SLAVNOSTNÍ ZAKONČENÍ FESTIVALU
Slavný herec a režisér vás zve ke sledování záznamů divadelních představení z avignonského divadla Chapelle du Verbe Incarné a zároveň k poslechu scénického čtení z děl autorů, kteří ovlivnili jeho život a kariéru.

17.00 CHANTAL LOÏAL: ŘÍKAJÍ TI VENUŠE
Narodila se jako Sawtche, pokřtěna byla jako Saartjie Baartman, známější je však jako Hotentotská Venuše... Tanec a slova vyjadřující rozhořčení a vztek.

18.00 KOFI KWAHULÉ: BINTOU
Příběh třináctileté dívky, dcery černošských afrických přistěhovalců, která sní o kariéře břišní tanečnice, je vůdkyní gangu Lykaonů a odmítá všechny formy autority.

20.00 GREG GERMAIN: CESTA DO PAMĚTI
Greg Germain listuje svým životem a kariérou a potkává autory, kteří zkřížili jeho životní i uměleckou dráhu… Rupaire, de Vigny, Musset, Césaire, Hugo, Glissant, Rostand, Chamoiseau, Walcott…

Ve francouzštině s překladem do češtiny. Vstup na slavnostní zakončení festivalu: 100,- a 150,- Kč.
 

Úterý 24. dubna 18h30

Syn
Režie Medhi M. Barsaoui Hrají Sami Bouajila, Najla Ben Abdallah
Tunisie, France, 2020, délka 1h36
V originální verzi = arabsky s anglickými titulky
César 2021: Samir Bouajila nonominován v kategorii nejlepší herec v hlavní roli

Film Syn se odehrává v roce 2011, několik měsíců po tuniské revoluci. Děj sleduje Farése, Meriem a jejich synka Azize - rodinu z vyšší střední třídy. Během dovolené na jihu země se náhodou ocitnou v přestřelce a Aziz je omylem zasažen kulkou. Po příjezdu do nemocnice je jasné, že bude Aziz k přežití potřebovat transplantaci jater. Seznam čekatelů je však příliš dlouhý a jedinou možností pro rodinu je nezákonný zákrok v Libyi, další zemi, v níž se schyluje k revoluci. Tato tragédie odhalí přísně střežená rodinná tajemství a ohrozí manželství Farése a Meriem.
 

Úterý 24. dubna 20h30

Naftiho otec
Režie Mamadou Dia Hrají Alassane Sy, Saikou Lo, Aicha Talla, Penda Sy, Mamadou Bayo Sarr, Alassane Ndoye
Sénégal, 2019, délka 1h49
V originální verzi s anglickými titulky

V malém senegalském městečku se dva bratři dohadují kvůli sňatku svých dětí. Střetávají se dva světové názory, jeden umírněný a druhý radikální. Mladí Nafi a Tokara sní o studiu v hlavním městě Dakaru a o tom, že půjdou s dobou.
 

Středa 25. dubna 17h

Hrobníkova žena
Projekci uvede pan David Čeněk
Režie Khadar Ayderus Ahmed Hrají Omar Abdi, Yasmin Warsame, Kadar Abdoul-Aziz Ibrahim
Finsko, německo, Francie, 2020, délka 1h22
V originální verzi = somálsky, s anglickými titulky

Guled a Nasra jsou milující manželský pár žijící se svým synem Mahadem v džibutském slumu. Rovnováhu jejich fungující rodiny však ohrozí Nasrino vážné onemocnění ledvin a bezodkladná nutnost operace, která je ale velice nákladná. Guled pracuje jako hrobník a z vydělaných peněz dokáží tak tak vyžít. Jak v takové situaci sehnat peníze na záchranu Nasry a udržet rodinu pohromadě?

Přidejte se k nám


Členská karta Francouzského institutu
Chci se stát členem
221 401 011  /  info@ifp.cz