fr  /  cz

FILM A ARCHITEKTURA: Big Ears Listen With Feet

Francie, 2022, 93 min

Dokument

V angličtině, thajštině s anglickými titulky

Režie Ila Beka, Louise Lemoine

Kino 35
Štěpánská 35, Praha 1

2. 10. 18:30
Kino 35
EN titulky
140 Kč

Slavné filmařské duo Beka & Lemoine se vydává na jednodenní cestu po Bangkoku, kdy spolu s architektem Boonsermem Premthadou poznávají jemu blízké prostředí i svou tvorbu, která z něj vychází. Premthada je jedním z nejuznávanějších thajských architektů současnosti. Silná nedoslýchavost, kterou trpí od dětství, do velké míry formovala i jeho unikátní přistup k architektuře. Stejně jako sloni proto využívá další časti těla k vnímaní zvukových vibraci. Lidští i zvířecí návštěvníci tak poznávají tyto konkrétní stavby i jinými smysly.

Před filmem Vás čeká krátkometrážní film: Architecture on the Edge: Nishizawa House
(Katerina Kliwadenko, Mario Novas, Chile, 2021, 12 min., anglicky, anglické titulky)
Dům navržený držitelem prestižní Pritzkerovy ceny Ryuem Nishizawou ležící na chilském pobřeží je součástí rozsáhlého projektu Eight-Cubed spojujícího světoznámé chilské a japonské architekty. Jednalo se o výzvu pro architekta i pro developera. Zatímco jeden se musel vypořádat s citlivým usazením do nehostinné krajiny, druhý musel nákladný projekt prodat jeho budoucím uživatelům bez možnosti ho jakkoliv měnit. Nishizawa nakonec stvořil unikátní stavbu se zvlněnou betonovou střechou a prosklenými stěnami.


Mezinárodní festival Film a architektura, který pořádá spolek KRUH, se letos uskuteční opět na přelomu září a října. Od 29. 9. do 4. 10. 2023 bude k vidění v Praze, Brně a v dalších městech po celé České republice i na Slovensku třicítka krátkých a celovečerních snímků zaměřených na architekturu, tvorbu měst a design obohacených o debaty s tvůrci a přednášky. Hlavní sekce s názvem Konstrukce nabídne divákům fascinující stavby i podobu měst, domů a způsobů bydlení, které jsou formované společenskými a ideologickými konstrukty.

Přidejte se k nám


Členská karta Francouzského institutu
Chci se stát členem