fr  /  cz

Vášeň podle Christiana Diora

Francouzský institut v Praze vás srdečně zve na přednášku „Vášeň podle Christiana Diora“, která se koná 23. května v 18. 30 v Kině 35. Bude uvedena v rámci cyklu věnovaném největším osobnostem francouzského módního světa „Paříž – Praha: módní tvůrci, kteří se dotkli věčnosti “.

Frédéric Bourdelier, ředitel oddělení Značka Dior a její odkaz, vám představí Christiana Diora, zakladatele jednoho z nejprestižnějších francouzských módních domů.

Nejprve vás seznámí s Diorem před Diorem, pocházejícím z Normandie, galeristou, jehož práce ho jako mladého velmi ovlivnila, asistentem u módních značek Piguet a Lelong.

Hlavním tématem této přednášky bude ženský ideál New Look představený v roce 1947 zároveň s prvním parfémem nového módního domu: Miss Dior, který tvůrce věnoval své sestře Catherine. Kromě mezinárodního impéria vytvořeného během 10 let nám Christian Dior odkázal nejen rozsáhlé dědictví v podobě 22 kolekcí, 4 parfémů a světoznámého jména, ale i umělecké výrazové pole ze znaků, symbolů, fetišů a barev.

Tento Dior se stal zdrojem inspirace pro své nástupce, od Yves Saint Laurenta po Marii Grazii Chiuri v současnosti, a ti stále znovu objevují diorovskou mytologii. Jak rád říkával básník Jean Cocteau, jméno Dior kombinuje slova Dieu =Bůh a or = zlato.

Po přednášce bude následovat projekce filmu Dior a já (Frédéric Tcheng, 2014) s Isabelle Huppert, Marcem Jacobsem, Annou Wintour. Francouzsky s českými titulky.

Frédéric Bourdelier působil od roku 2000 v Christian Dior Parfums, poté zastával různé funkce jako ředitel oddělení vnitřní komunikace na odboru lidských zdrojů, vedoucí oddělení pro styk s mezinárodním tiskem. V roce 2007 vytvořil oddělení Značka Dior a její odkaz, která se zabývá rešeršemi o módním salónu Dior, kulturními projekty spojenými s jeho odkazem (publikační a výstavní činnost) a organizováním mezinárodních tiskových konferencí. Po studiu literatury, historie a politologie absolvoval v roce 1990 na Sciences Po v Paříži. Věnoval se rovněž studiu užitího umění v pařížské škole Duperré.

Vstup volný v rámci kapacity sálu. Doporučujeme rezervaci.

Simultánní tlumočení z francouzštiny zajištěno.

Přidejte se k nám


Členská karta Francouzského institutu
Chci se stát členem