fr  /  cz

Literární večer s Éricem Vuillardem

Srdečně vás zveme na setkání se spisovatelem, scénáristou a režisérem Éricem Vuillardem u příležitosti vydání českého překladu jeho románu  Tagesordnung - Anšlus Rakouska v šestnácti obrazech  (v originále L’Ordre du jour ). Večer pořádá Francouzský institut v Praze ve spolupráci s nakladatelstvím Argo a Knihovnou Václava Havla.

Éric Vuillard, narozený v roce 1968 v Lyonu, se jako režisér či scénárista podílel na realizaci filmů L’homme qui marche a Mateo Falcone. Je autorem knih Conquistadors, La bataille d’Occident, Congo, Tristesse de la terre et 14 juillet. Za reportážní román Tagesordnung získal v roce 2017 prestižní ocenění – Goncourtovu cenu. V letošním roce ve Francii vydává román La guerre des pauvres.

Kniha Tagesordnung  -  Anšlus Rakouska v šestnácti obrazech od Érica Vuillarda je dílo ohromující síly, která tkví v jednoduchosti. Na 160 stránkách ukazuje, že  „ty největší katastrofy se často ohlašují krůček po krůčku". Vuillard líčí cestu Evropy do propasti, která vedla přes dva historické momenty – 20. února 1933, kdy se čtyřiadvacet nejvlivnějších německých průmyslníků (Krupp, Opel, Siemens...) na schůzce s Hermannem Göringem a Adolfem Hitlerem, jenž se stal kancléřem jen měsíc předem, zavázalo bez sebemenšího odporu financovat kampaň nacistické strany v nejbližších volbách.

Druhý okamžik, kterému se kniha podrobně věnuje, je anšlus, neboli připojení Rakouska k Německu 12. března 1938, které bylo zpečetěno přesně o měsíc dříve ve Vídni na schůzce Adolfa Hitlera s rakouským kancléřem Kurtem von Schuschniggem. Vuillard k tomu poznamenává: „je masopust, nejveselejší období se překrývá s ponurými dějinnými setkáními…"

„Bylo jich čtyřiadvacet, poblíž opadaných stromů na nábřeží, čtyřiadvacet černých, kaštanových či koňakových svrchníků, čtyřiadvacet párů ramen vycpaných vlnou, čtyřiadvacet sak, vest a stejný počet elegantně střižených kalhot se širokými záložkami. Stíny pronikly velkou síní paláce předsedy Říšského sněmu; brzy už nebude Říšský sněm, nebude ani jeho předseda, za pár let nebude ani budova sněmu, jen hromada dýmajících trosek. “

Z francouzštiny přeložil Tomáš Havel. Simultánní tlumočení z francouzštiny zajištěno. Debatu bude moderovat Petr Janyška, novinář a diplomat, velvyslanec České republiky ve Francii v letech 1999-2003.

Vstup je volný v rámci kapacity sálu, doporučujeme rezervaci kliknutím na ikonu v záhlaví článku.

Přidejte se k nám


Členská karta Francouzského institutu
Chci se stát členem