fr  /  cz

Thierry Escaich na Mezinárodním hudebním festivalu Leoše Janáčka

I navzdory komplikované době se letos uskuteční jeden z nejstarších hudebních festivalů klasické hudby v ČR - Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka startuje 27. května na Slezskoostravském hradě a celý červen budou mít milovníci klasické hudby příležitost poslechnout si umění špičkových českých i zahraničních interpretů. 
Jedním z nich bude také Thierry Escaich, který je považován za jedinečnou osobnost současné hudby a je jedním z nejvýznamnějších francouzských skladatelů své generace. Tento francouzský varhaník totiž nekráčí pouze po cestičkách klasické hudby, i když díla pro varhany zůstávají důležitým rysem jeho hudby a jsou uváděna varhaníky z celého světa. Jeho největší výjimečnost spočívá ve schopnosti improvizace, a to jak vlastních, tak cizích témat. Navíc se jako skladatel se věnuje tvorbě filmové hudby a kromě varhan komponuje také pro jiné nástroje a soubory. 
Jeho recitál v rámci festivalu ho představí jako varhaníka hrajícího barokní hudbu – konkrétně koncert od českého skladatele Františka Xavera Brixiho, a jako interpreta sonáty romantika Felixe Mendelssohn-Bartholdyho. Jako skladatel se představí ve své Improvizační suitě. Festivalové publikum jej tak pozná ve všech jeho podobách.
Koncert se odehraje 5. června v 19. hodin v kostele sv. Mikuláše v Ludgeřovicích. 
Vstupenky je možno zakoupit zde.

Interview s varhaníkem Thierry Escaichem pro zahraniční vysílání Českého rozhlasu, ve francouzštině zde.
 

Přidejte se k nám


Členská karta Francouzského institutu
Chci se stát členem