fr cz

Gaumont, 120 let kinematografie

Gaumont, 120 let kinematografie


23. 11. - 27. 1.
Galerie 35

Z mnoha jiných podniků se po tolika letech staly pouhé vzpomínky, náměty ke studiu na univerzitách či záminky k melancholii po začátku dvacátého století.

Gaumont však stále existuje, dokonce se mu vede lépe než kdy předtím a v roce 2015 oslavil 120 let od svého založení. 120 let invence, průmyslového, obchodního a uměleckého úspěchu.

Výstava představí exponáty, které již byly vystaveny v Paříži a v Asii. Vstup je volný a veřejnost se bude moci prostřednictvím úryvků z filmů a plakátů vydat na putování dějinami kinematografie. Výstava v Praze proběhne jako doprovodný program ke 20. výročí Festivalu francouzského filmu.

Gaumont 120 let kinematografie je více než jen výstava o jedné společnosti. Vždyť Gaumont existuje od samých počátků kinematografie a za oněch 120 let obsáhnul všechny oblasti filmového průmyslu od produkce, přes distribuci až po provozování kinosálů. Za jménem Gaumont však nalezneme především režiséry, kteří z kinematografie udělali uměleckou disciplínu (Louis Feuillade, Jean Vigo, Federico Fellini, Ingmar Bergman, Andrzej Wajda, Rainer Werner Fassbinder, Maurice Pialat, Jean-Luc Godard, Luc Besson,Mathieu Kassovitz, Jean-Jacques Beineix a další).

Výstavu plakátů v Galerii 35 doprovází promítání filmu Gaumont Passionnément s 250 filmovými ukázkami. Zároveň budete moci na obrazovkách umístěných v prostorách Kina 35 Francouzského institutu zhlédnout promítání šesti tematických celků s úryvky z celkem čtyřiceti filmů pod názvem Gaumont Rama.