Námět, scénář Hana Ludvíková Muchová, Kamera David Cysař, Střih Zdeněk Marek, Zvuk Jiří Gráf, Dramaturgie ČT Ivana Pauerová Miloševič, Dramaturgická spolupráce Vít Janeček, Producent Hana Třeštíková - Produkce Třeštíková s.r.o., Koproducent Česká televize
Téměř celé své dětství vyrůstali v ústavu. Nemají domov, nemají rodinu, netuší, kde budou bydlet a jak si budou vydělávat. Lukáš chce být slavný hip hoper, Simona plánuje jít na operaci změny pohlaví, Jarda by chtěl mít velkou rodinu.
Dokumentární film sleduje časosběrnou metodou příběhy tří dětí, které opustily “děcák” a staví se na vlastní nohy. Sledovali jsme jejich cestu více jak čtyři roky. Měli stejnou startovní čáru, ale jejich cesty nabraly strmý a odlišný směr. Jak se sotva plnoletý člověk bez zkušenosti života v rodině dokáže zařadit do společnosti? Snažili jsme se zaznamenat klíčové okamžiky na jejich cestě, zásadní rozhodnutí, pády i vítězství. Často stále se opakující a bolestnou variaci na touhu někam patřit. Lze odpustit své matce, která v dětství tolik ublížila? Jak silné je krevní pouto? Dokáže se ani ne osmnáctiletý kluk proměnit v zodpovědného otce, který uživí rodinu? Je vůbec možné zbavit se od mala přisuzovaných nálepek jako je “problémový cikán” a nepropadnout se do pekla závislostí?
Dokument reflektuje problematiku ústavní péče v České republice, která je na předním místě v Evropě v počtu dětí umísťovaných do ústavů, téma romské identity a rasismu, ale také téma identity obecně. Jak se člověk, který je na světě už od dětství úplně sám, a ještě k tomu se odlišuje barvou kůže, musí naučit v naší společnosti žít a přežít?
Informace o režisérce:
MgA Hana Muchová (roz. Ludvíková) se narodila 8.10. 1983 v Praze. Po studiu na Fakultě humanitních studií UK vystudovala bakalářský stupeň na katedře scenáristiky a dramaturgie na FAMU a poté pokračovala na stejné škole v magisterském studiu v Centru audiovizuálních studií. Zde absolvovala dokumetnárním filmem o dětech z dětského domova « Hranice ghetta », jenž byl zároveň jedním z výstupů jejího magisterského projektu « Možnosti filmu jako artefiletického prostředku při zkoumání formování identity dětí z dětského domova ». Další výstupy projektu byly prezentovány v časopise « Arteterapie » a na festivalech « Khamoro » a « Jeden svět ».
Spolupráce s dětmi s dětského domova, která se pro Hanu stala dlouhodobou a osobní záležitostí, se vyvinula v natáčení časosběrného filmu « Sbohem děcáku», který nyní Hana dokončila.
Kromě natáčení svého debutu má Hana také četné dramaturgické i publikační zkušenosti (DocRevue, Arteterapie, Cinepur). Také se dále hlouběji zabývá tématikou opuštěných dětí – několik let pracovala v Centru Sámovka (Centrum prevence a pomoci dětem bez rodiny) a navázala spolupráci s neformální organizací Vteřina poté, která se snaží „dávat hlas“ klientům dětských domovů prostřednictvím různých sebezkušenostních projektů.
V posledních letech pracovala v České televizi jako dramaturg upoutávek, externě spolupracovala také na dramaturgii několika dokumentárních projektů.
Stránky distributora pro více informací.