fr  /  cz

KoresponDance

současný tanec, pohybové divadlo a nový cirkus

Zámek Žďár nad Sázavou
Zámek 8/8, Žďár nad Sázavou

KoresponDance je mezinárodní festival současného tance, nového cirkusu a hip hopu se sídlem na Vysočině, který nese označení EFFE: European festival, festival pro Evropu.

Letošní ročník festivalu KoresponDance si pohrává nejen s rozmanitostí způsobů, jakými lze chápat historické místo, a nabízí publiku site-specific představení speciálně vybraná tak, aby reagovala na dané téma, ale také s pojmem imerzivity a poetické transformace.
Festival se tak zabývá základní otázkou vnímání skutečnosti mezi realitou, poezií a fikcí.
Za tímto účelem festival zve umělce z oblasti scénického umění a díla z oblasti filmu, scénografie a světelných instalací, aby vytvořili nový kontext pro scénické umění.

Festival představuje českému publiku francouzské umělce:

Groupe ZUR: Vento
Vítr proletí žďárským Pivovarské nádvořím a s ním i francouzští Groupe ZUR. V jejich audiovizuální choreografii zkoumají právě jeden ze čtyř přírodních živlů. Pozor, ať vás vítr neunese!
Když vítr utichne a začne se smrákat, setkávají se lovci a sběrači a společně vedou diváky z jednoho konce země na druhý, aby sklidili Sirocco, Foehn, Mistral a Alizé. Promítne se první obraz a všichni se nechají unášet tam, kam je vítr zanese. V tomto multimediálním průzkumu má vítr hlavní roli a pomocí zvuku, fyzických a vizuálních prvků se v tomto střídavě radostném, smyslném a zuřivém tanci střídají emoce. Je neviditelný, ale všudypřítomný, nutí myšlenky létat, bere na sebe různé podoby a nabývá hmotnou formu

12. 7. 21:30 - Žďár n/S - Pivovarské nádvoří/Museum Court, 35 min
13. 7. 22:00 - Žďár n/S - Pivovarské nádvoří/Museum Court, 35 min


Alta Gama: Une partie de soi 
Životní vyprávění akrobata, který svůj příběh zasadí do prostředí a atmosféry Pivovarské nádvoříského nádvoří. Čekejte dechberoucí akrobacii bez jediného dotyku se zemí, ale v niterném spojení s čínskou tyčí, která bude akrobatovým jediným nástrojem.
Performance Une partie de soi je vertikální linka, která vypráví životní příběh a ukazuje akrobatadaleko za hranicí vlastních dovedností. V rafinovaném prostoru, který je zredukován na člověka, tyč a kruh, rozehrává João Paulo Santos hutnou a silnou choreografii. José se pohybuje jako na běžícím pásu, aniž by se dotkl země, zkouší svůj pohybový aparát a ukazuje čínskou tyč tak, jak ji lze vidět jen zřídka. Posaďte se a nechte se unést, jedno tělo vám povypráví příběh duše.
Skupina O Último Momento založili v roce 2004 João Paulo Santos a francouzský hudebník Guillaume Dutrieux. V následujícím roce vytvořili první show s názvem Peut-être. V roce 2006 vytvořili představení s názvem Contigo, které bylo uvedeno i na Korespondance, a to v roce 2015. Tento sólový projekt postupně absolvoval více než sto představení po všech kontinentech kromě Antarktidy a v turné pokračují dodnes.

12. 7. 19:30 - Žďár n/S - Pivovarské nádvoří/Museum Court, 35 min
14. 7. 21:00 - Žďár n/S - Pivovarské nádvoří/Museum Court, 35 min


O Último Momento : L'Autre
Choreografie L'Autre zkoumá propojení hip hopu s novým cirkusem a současně i jejich vzájemnou konfrontaci. Díky dynamickým i minimalistickým pohybům zaplní prostor Pivovarské nádvoří silnými emocemi a odvypráví jedinečný příběh o bratrství.
João Paulo Santos vyzval Iliasse Mjoutiho, aby společně vytvořili duo, jehož základem by byla spontánnost a energie jejich prvotního setkání. L'Autre zkoumá vztah mezi dvěma jedinci, kteří se vyvíjejí v různých prostorech, z nichž jeden je horizontální a druhý vertikální. Jedná se o spojení hiphopového tance a čínské tyče, které tak vytvoří třetí prostor. Oba tanečníci vzájemně zápasí a poměřují své síly, zároveň se spojují v hybridní a zavěšené choreografii, která nabízí dvě možnosti čtení příběhu, dva pohledy na stejnou situaci nebo stejnou emoci.

13. 7. 20:00 - Žďár n/S - Pivovarské nádvoří/Museum Court, 30 min


Leïla Ka : Pode Ser
Mezinárodně oceňovaná performance Leïly Ka, která vychází z hip hopového světa, ukazuje, jak obtížné je být sám sebou. Zabývá se otázkou hranic a aspirací, ale také zmatku z bytí ve světě a z toho, jaké to je zůstat sám sebou. V růžových šatech a teniskách se tanečnice pouští do syrového dialogu, v němž prostřednictvím různých choreografických jazyků hledá mnohočetné identity, které dohromady tvoří člověka. Konfrontuje vztah k sobě samé, k druhým i ke společnosti a vrhá se do nikdy nekončícího boje nejen s přidělenými normami, ale především sama se sebou.

13. 7. 21:00 - Žďár n/S - I Nádvoří, 45 min


Program festivalu KoresponDance

Festivalové pasy si můžete zakoupit NA TOMTO ODKAZE

Přidejte se k nám


Členská karta Francouzského institutu
Chci se stát členem