fr  /  cz

Svět knihy 2024 | Diskuze o genderové dynamice ve světě nakladatelství

Francouzský institut v Praze vás srdečně zve na diskuzi u kulatého stolu o genderové dynamice ve světě nakladatelství v pátek 24. května v 15 hodin na Světě knihy! Diskutovat mezi sebou budou spisovatelka Alexandra Lapierre, dramatička a herečka Laura Sheïlla Inangoma a zakladatelka nakladatelství wo-men Barbora Baronová.

Diskusi bude moderovat Alžběta Stančáková.

V kontextu, ve kterém otázky identity a reprezentace zaujímají stále větší místo v sociálně-kulturní sféře, se setkají spisovatelka, dramatička a nakladatelka, aby společně prozkoumaly dynamiku genderu ve světě nakladatelství. Zaměří na ženskou, mužskou a queer perspektivu a budou se zabývat výzvami a příležitostmi, kterým čelí autoři a nakladatelé při psaní, publikování a kritice literárních děl. Diskuse se bude zabývat tím, jak genderové normy ovlivňují vydavatelský výběr, marketingové strategie a recepci děl, jakož i způsoby podpory férovější reprezentace v literárním prostředí.


Barbora Baronová je literární dokumentaristka, nezávislá nakladatelka, knižní aktivistka, autorka, editorka, knižní kurátorka a novinářka. V roce 2012 založila nakladatelství wo-men. Její literární i nakladatelská práce získaly řadu domácích i zahraničních ocenění, mimo jiné Magnesii Literu nebo Nejkrásnější české knihy roku. Je autorkou či spoluautorkou více než deseti knih, mimo jiné Slečny, Měj ráda sama sebe, Intimita, Ženy o ženách, Hlasy žen: Austrálie nebo Odolná společnost: Mezi bezmocí a tyranií.

Laura Sheïlla Inangoma je burundská herečka a dramatička. Spoluzaložila divadelní skupinu Troupe les Enfoirés de SaNoLaDante. Ve svých hrách klade důraz na sociální spravedlnost a rovnost pohlaví. Ačkoli se její tvorba stále soustředí na burundské jeviště, několik jejích her se dostalo na mezinárodní scénu. Hra Les Rassérénnées, kterou napsala společně s Mathildou Faureovou, byla v roce 2023 několikrát uvedena v Bujumbure a v roce 2024 je plánováno její turné po Africe. Laura Sheïlla Inangoma je v Praze v rámci rezidence spisovatelů Praha, město literatury. 

Alexandra Lapierre je francouzská spisovatelka. Je autorkou 15 románů, za které získala řadu literárních ocenění. V roce 2024 přijede do Prahy představit svůj román Belle Greene, román o životě obdivuhodně silné a odhodlané ženy, rozpolcené mezi láskou k rodině a svým kořenům a touhou žít podle svých představ, schopností a talentu.

Alžběta Stančáková je básnířka, prozaička a dramatička. Za debut Co s tím získala Cenu Jiřího Ortena, za druhou sbírku, Чачак, nominaci na Magnesii Literu. Pracuje jako redaktorka kulturního zpravodajství České televize. Z francouzštiny přeložila román Hervého Jakubowicze Orel z Diyarbakiru.

                                              

Přidejte se k nám


Členská karta Francouzského institutu
Chci se stát členem