fr  /  cz

Noci čtení: Večer plný děsivého čtení

Zdarma / Doporučujeme rezervaci

Francouzský institut v Praze
Štěpánská 35, Praha 1

Poté, co nás v roce 2022 nadchl rytmus lásky, nám sedmý ročník francouzského festivalu Noci čtení opět přivodí husí kůži, tentokrát nás však donutí třást se strachy... Ve čtvrtek 19. ledna 2023 v 19 hodin se s námi přijďte bát při čtení klasických i méně známých textů. Letos má Francouzský institut v Praze tu čest přivítat dva výjimečné hosty, kteří budou tyto texty číst: českou herečku Janu Strykovou a francouzsko-českého spisovatele Jeana-Gasparda Páleníčka.   

Od obav k fobii, přes úzkost až po ohromný děs, přijďte objevit strach ve všech jeho podobách a bojovat proti své abibliofobii (strachu z toho, že nebudete mít co číst) během večera plného literárních objevů!


Jana Stryková je jednou z nejoblíbenějších českých hereček. Prosadila se mnoha rolemi ve filmech a seriálech, ale pravidelně vystupuje i na prknech řady divadel a propůjčuje svůj hlas českému dabingu. Ráda nám pomáhá v našem poslání podporovat frankofonní literaturu a její překlady do češtiny a již loni v září nás poctila svou účastí na Noci literatury, kde přečetla úryvek z knihy Maryse Condé Já Tituba, černá čarodějnice ze Salemu

Jean-Gaspard Páleníček je francouzsko-český spisovatel a básník. Je bývalým členem pražského divadla Orfeus, vášnivě se věnuje divadelnímu umění a napsal i divadelní hru Balzacova domácnost. Překládá z češtiny do francouzštiny a podílí se na i překladech významných autorů, jako jsou Bohumil Hrabal nebo Vladimír Holan. V roce 2022 vyšla v Revolver Revue jeho sbírka francouzsko-české poezie Mater speciosa.  


Každoroční akci Noci čtení v roce 2017 spustilo francouzské ministerstvo kultury s cílem propojit knižní profesionály a čtenáře a oslavit radost ze čtení. Od roku 2022 jsou pořádané francouzským Centre national du livre (Národním centrem pro knihy a literaturu), příští ročník se uskuteční od 19. do 22. ledna 2023. Noci čtení jsou příležitostí k setkání a kulturním akcím v knihovnách a knihkupectvích, ale také ve školách, muzeích, kulturních a uměleckých zařízeních, komunitních centrech, či věznicích a dalších francouzských institucích, čímž potvrzují zásadní roli knih a čtení pro všechny.
 

Přidejte se k nám


Členská karta Francouzského institutu
Chci se stát členem