fr  /  cz

Prague European Summit se sociologem Géraldem Bronnerem, autorem Apocalypse cognitive

Debata proběhne ve francouzštině se simultánním tlumočením do angličtiny.

online

Francouzský institut v Praze a Prague European Summit vás zvou na online debatu se sociologem Géraldem Bronnerem, autorem knihy “Apocalypse cognitive” (Kognitivní apokalypsa, PUF, 2021), která se uskuteční 13. července 2021 v 16:45.

„Situace je bezprecedentní. Nikdy v historii lidstva jsme neměli tolik informací a nikdy jsme neměli tolik volného času na poznání světa. Naši předchůdci snili o tom, že věda a technologie osvobodí lidstvo. Ale tento sen se nyní může proměnit v noční můru. Záplava informací vedla k všeobecné konkurenci všech myšlenek, k deregulaci „kognitivního trhu“, což má neblahé důsledky: zmocnění se vzácného pokladu naší pozornosti, a to často v tom horším slova smyslu. Naše mysl je okouzlena obrazovkami a je vydána napospas tisícům tváří nerozumu.

Náš duch, který se stal obětí intelektuálního drancování, se nachází uprostřed problému, na němž závisí naše budoucnost. Tento znepokojivý kontext odhaluje nejhlubší touhy lidstva. Nastal čas postavit se vlastní přirozenosti? Na tom, jak zareagujeme, závisí naše šance uniknout tomu, co je třeba nazvat civilizační hrozbou...“

Gérald Bronner je profesorem sociologie na univerzitě Paris-Diderot, členem Académie des technologies a Académie nationale de médecine. Zabývá se především tématy, jako jsou kolektivní víra, chyby v uvažování a jejich sociální důsledky. Vydal několik knih o těchto otázkách, například L'empire des croyances (Puf, Paříž, 2003), za níž obdržel cenu francouzské Akademie etických a politických věd (l'Académie des Sciences Morales et Politiques), a La démocratie des crédules, za kterou také získal řadu ocenění (Prix de la revue des deux Mondes, Prix Sophie Barluet CNL, Prix de l’Union rationaliste, Prix des Lumières). Jeho kniha La pensée extrême – Comment des hommes ordinaires deviennent des fanatiques (Puf, Paříž, 2016) získala prestižní Evropskou cenu Amalfi pro sociologii a sociální vědy.

 

Debata proběhne ve francouzštině se simultánním tlumočením do angličtiny.

Pro více informací sledujte webové stránku summitu: https://www.praguesummit.eu/

Foto - Loïc Thébaud

Přidejte se k nám


Členská karta Francouzského institutu
Chci se stát členem