fr  /  cz

Určitá představa o Evropě: Antonín Liehm a Lettre internationale

v češtině a francouzštině, simultánní tlumočení zajištěno

online

Francouzský institut v Praze a Knihovna Václava Havla vás zvou na diskusní setkání, které připomene Antonína J. Liehma, evropskou osobnost velkého významu, nositele kultury a evropských hodnot, jehož životní dráha podává svědectví o dvacátém století.

Spisovatel, redaktor, překladatel, vědec, literární a filmový kritik, encyklopedický duch, Antonín J. Liehm (1924-2020) se podílel na vedení Literárních novin v Praze před rokem 1968. Překladatel Aragona a Sartra (jenž napsal předmluvu k jeho knize Trois Générations), angažovaný v rámci Pražského jara, opustil svoji zemi v roce 1969 a odešel do exilu v Paříži. V roce 1984 založil s pomocí novináře Paula Noirota revui Lettre internationale, skvělý prostředek k evropským intelektuálním výměnám podněcující k lepšímu vzájemnému poznávání mezi spisovateli a mysliteli v Evropě.

„Můžeme říci, že Lettre internationale a její ambice jsou sázkou, utopií. Můžu prohrát. Nezkoušet to však nepřichází v úvahu. Pokud jde o utopii, alespoň tato není nebezpečná. Vírou v to tedy můžeme jen získat.“  (Antonín Liehm, La Revue des revues č. 2, 1986)

Svou účast potvrdili:
Jacques Rupnik, historik a politolog, emeritní ředitel výzkumu na CERI Sciences-Po 
Petr Janyška, novinář a diplomat, velvyslanec České republiky ve Francii v letech 1999-2003
Guillaume Métayer, básník a literární překladatel do maďarského a německého jazyka, autor knihy A comme Babel (La rumeur libre, 2020)
Diskusi moderuje novinářka Irena Jirků.

                    

Debata proběhne ve francouzštině a češtině. 
Odkaz na Zoom zde.
 

Na úvodní fotce Antonín J. Liehm et Václav Havel 

Přidejte se k nám


Členská karta Francouzského institutu
Chci se stát členem