fr  /  cz

Sounds of science 2018

Během tohoto výjimečného večera, který zorganizovalo Velvyslanectví Francie společně s Francouzským institutem v Praze, se setkaly tři velké postavy francouzské vědy: Jean-Marie Lehn (Nobelova cena za chemii, 1987), Serge Haroche (Nobelova cena za fyziku, 2012) a Jean-Pierre Sauvage (Nobelova cena za chemii, 2016). Představili publiku poslední poznatky z jejich oboru, a to způsobem přístupným široké veřejnosti, od gymnazistů po výzkumné pracovníky.


3 Nobelovy ceny

koncerty

200 hostů

konference
Informace

Profesor Jean-Marie Lehn vystoupil jako první s rozsáhlou freskou nazvanou „Steps Towards Life: Chemistry plays the score!“, v níž promluvil o samouspořádávání a vzrůstající komplexifikaci  prvků od Velkého třesku po vznik života a představil pojem supramolekulární chemie.

Profesor Serge Haroche poté vystoupil s přednáškou na téma „How fundamental and applied sciences nurture each other”. Ve své zajímavé řeči ukázal, jak neočekávaný pokrok pro společnost znamenaly některé objevy základního výzkumu, především v oboru kvantové fyziky, a jak pootevřely dveře dalším oborům výzkumu.

Jako poslední promluvil profesor Jean-Pierre Sauvage, bývalý doktorand profesora Lehna, který se soustředil na vytvoření a možné aplikace syntetických molekul, které dokážou napodobit pohyb molekulárních biologických systémů. Svou přednášku nazval „Molecular Machines in Biology and in Chemistry“.

Tato tři vystoupení, která uvedl Daniel Stach, novinář specializující se na vědecké otázky působící v České televizi, doprovodil specifický hudební program. Postarala se o něj PKF-Prague Philharmonia, jeden z nejlepších českých orchestrů zabývajících se vážnou hudbou. Představil hned několik skladeb souvisejících s vědou. Posluchači si tak mohli vyslechnout symfonii č. 22 Filozof Josepha Haydna a skladbu Densité 21.5 pro sólovou flétnu Edgarda Varèse s vědeckým námětem, a dále skladby Alexandra Borodina, skladatele s chemickým vzděláním, a Petra Cíglera, mladého českého badatele a pracovníka Ústavu organické chemie, bývalého nositele jedné z vědeckých cen udělovaných Velvyslanectvím Francie.  Petr Cígler zde představil svou skladbu nazvanou „Daily Patterns“.

Přednášku „Sounds of Science“ si přišlo do Národního doma na Vinohradech poslechnout 600 diváků. Byla také živě přenášena Francouzským institutem, aby si ji mohli vychutnat i ti, kdo se do sálu nedostali. Sounds of Science si můžete (znovu) poslechnout na našem kanále Youtube.

Hlavní sponzor:

     

 

Vědecké partnery:

              

 

Sponzory:

                                                     

 

Partnery:

       

Přidejte se k nám


Členská karta Francouzského institutu
Chci se stát členem