fr  /  cz

Česká republika poprvé udělí svého Goncourta

online na Zoomu
ve francouzštině

online

Francouzský institut v Praze vás zve na vyhlášení Goncourtovy ceny – výběru ČR 2021!

Porota složená ze studentů českých univerzit, jíž předsedá francouzský spisovatel Laurent Binet, bude ve čtvrtek 1. července 2021 rozhodovat o výběru knihy, která bude mít tu čest stát se prvním českým Goncourtem. Sledujte vyhlášení výsledků na našich sociálních sítích!

Při této příležitosti bude přítomen Pierre Assouline, člen Académie Goncourt!

Porota bude vybírat ze čtyř děl:

  • L'anomalie od Hervého Le Telliera (nakladatelství Gallimard, Prix Goncourt 2020), 
  • Les impatientes od Djaïli Amadou Amalové (nakladatelství Emmanuelle Collas), 
  • Héritage od Miguela Bonnefoye (nakladatelství Rivages),
  • Un crime sans importance od Irène Frainové (nakladatelství Seuil).

Všechny knihy jsou k dispozici v online knihovně Culturethèque i v mediatéce Francouzského institutu v Praze.

Naším cílem je ocenit krásu francouzského jazyka a literatury a pozvat české čtenáře k objevování francouzských literárních talentů a děl, která ještě nebyla přeložena. Projekt je organizován Francouzským institutem v Praze ve spolupráci s Académie Goncourt, Jihočeskou univerzitou v Českých Budějovicích, Masarykovou univerzitou v Brně, Ostravskou Univerzitou, Univerzitou Hradec Králové, Univerzitou Karlovou v Praze, Univerzitou Palackého v Olomouci, Západočeskou univerzitou v Plzni a francouzskými nakladateli všech vybraných knih.

Laurent Binet (* 1972) je francouzský spisovatel. Do širokého čtenářského povědomí se zapsal v roce 2010, když vyšel jeho román HHhH (Grasset; česky vyšel v nakladatelství Argo), oceněný Prix Goncourt za nejlepší románovou prvotinu. Osobitý pohled na pozadí atentátu na Reinharda Heydricha si získal velkou čtenářskou přízeň a byl i filmově zpracován. V roce 2015 se čtenáři dočkali dalšího románu, brilantní a zábavné sémiologicko-konspirační hříčky Sedmá funkce jazyka (Grasset; česky vyšel v nakladatelství Argo v roce 2017), za nějž autor obdržel několik literárních cen. Za nejnovější román Civilizace (Grasset, 2019; v českém překladu Argo, 2021) získal významnou cenu Francouzské akademie. 

Přidejte se k nám


Členská karta Francouzského institutu
Chci se stát členem