fr  /  cz

Isabelle Autissier: Náhle sami

Srdečně vás zveme na debatu a setkání se spisovatelkou, mořeplavkyní a aktivistkou Isabelle Autissier u příležitosti vydání její poslední knihy Náhle, sami v nakladatelství Argo.

Isabelle Autissier (*1956) je francouzská mořeplavkyně a spisovatelka. Ačkoliv vyrůstala poblíž Paříže, její život je od útlého dětství, kdy se v Bretani poprvé setkala s plachtěním, spjatý s mořem. Vystudovala zemědělské inženýrství, obor rybářství, a v roce 1991 jako první žena v sólovém závodě obeplula svět. V 90. letech 20. století začala své mořeplavecké zážitky popisovat v kratších reportážích, později začala psát romány. Všechny její knihy byly úspěšné nejen u čtenářů, ale získaly několik literárních cen. Poslední román Náhle sami (Soudain, seuls, 2015) byl v širší nominaci na prestižní francouzskou literární cenu Prix Goncourt. Isabelle Autissierová je předsedkyní francouzské pobočky Světového fondu na ochranu přírody (WWF). Žije na moři a v La Rochelle.

O knize Náhle, sami: Dobře zabezpečení třicátníci Louise a Ludovic se rozhodnou na rok přerušit kariéru a vydat se na plavbu po světě, přičemž se rozhodnou potají navštívit i ostrov ve chráněném pásmě, na který je zakázáno vstupovat. Prudká změna počasí a silná bouře způsobí, že mladý pár zůstane na ostrově uvězněný. Následující týdny prověří jejich vztah i schopnost přežít. Minimalistický jazyk a dialogy omezené na minimum ukazujíc, že ztroskotání dokáže na sebe vzít nejen geografickou, ale i myšlenkovou podobu. Kniha vyšla v nakladatelství Argo v překladu Markéty Krušinové.

Přidejte se k nám


Členská karta Francouzského institutu
Chci se stát členem