fr  /  cz

Literární kavárna: Eva Švankmajerová, malířka 

Mediatéka

Francouzský institut v Praze
Štěpánská 35, Praha 1

15. 10. 18:00
v češtině
Francouzský institut v Praze

Přijďte v úterý 15. října do mediatéky na další ze série Cafés littéraires a oslavte s námi sto let surrealismu! Tentokrát si představíme první monografii české výtvarnice Evy Švankmajerové (Eva Švankmajerová - Jsem malířka), kterou v roce 2023 vydalo nakladatelství K.A.V.K.A. Jedinečná příležitost poznat život a dílo této mimořádné ženy, všestranné umělkyně a významné představitelky československého surrealismu!


Během večera vystoupí:

  • Bertrand Schmitt (básník, esejista, filmový režisér, člen francouzské a české surrealistické skupiny, koordinátor a spoluautor monografie)
  • František Dryje (básník, esejista, šéfredaktor časopisu Analogon, člen české surrealistické skupiny, koordinátor a spoluautor monografie)
  • Šimon Wilstrøm-Svěrák (filosof, esejista, člen České surrealistické skupiny, koordinátor a spoluautor monografie)
  • Karolina Truhlářová (ředitelka nakladatelství K.A.V.K.A.)
  • Anna Pravdová (historička umění, kurátorka Národní galerie v Praze

Eva Švankmajerová (1940 – 2005) byla česká malířka, scénografka, básnířka a prozaička. Studovala Divadelní fakultu loutkářství na AMU. V letech 1964 až 1968 byla členkou skupiny Máj, od roku 1970 členkou Surrealistické skupiny. Často spolupracovala se svým manželem Janem Švankmajerem.na výtvarné stránce jejich surrealistických filmů. Za práci na filmech Lekce Faust a Otesánek obdržela ocenění Český lev v kategorii výtvarný počin, za film Otesánek také cenu za nejlepší filmový plakát.


Večer se odehraje v češtině. Vstup zdarma, prosíme, rezervujte si své místo v rezervačním systému výše (kliknutím na obrázek vstupenek).

Přidejte se k nám


Členská karta Francouzského institutu
Chci se stát členem