fr  /  cz

Respect Festival

8 cornemuses pour Philip Glass & Aki Rissanen & Tamikrest

Ostrov Štvanice

15. 6. - 16. 6.
Ostrov Štvanice

Respect Festival, nejvýznamnější tuzemská celoroční přehlídka world music, nabízí program 27. ročníku namíchaný v tu nejpestřejší směs, kterou nikde jinde neuslyšíte – od mizejících tradic po současné globální fúze, od veteránů žánru po horké novinky. Uslyšíte hudebníky z Turecka, Pákistánu, Izraele, Finska, Francie, Mongolska i Velké Británie, tradičně silně zastoupený africký kontinent letos bude reprezentovat Mali, Maroko, Egypt, Nigérie, Niger a Alžírsko. Festival vyvrcholí 15. a 16. června dvoudenní Open Air přehlídkou na ostrově Štvanice, kam se po dlouholeté pauze vrací.


13. května Zahajovací koncert v Paláci Akropolis:

8 Pipers for Philip Glass, Francie, Finsko
Rané skladby Philipa Glasse z roku 1969 v podání osmičlenného ansámblu skládajícího se ze skotských a bretaňských dud a bombard (šalmaji příbuzné píšťaly). Skladby Two Pages, Music in Fifths, Music in Contrary Motion a Music in Similar Motion napsal Philip Glass po své cestě po severní Africe a Indii, kde ho okouzlily hutné barvy lokálních nástrojů. Autor projektu Erwan Keravec tak svým originálním nastudováním skladby vrací do světa, který Glasse původně inspiroval.
***
Mimořádný klavírista Aki Rissanen s unikátním nástrojem Omniwerk
Nové hudební kompozice Akiho Rissanena pro unikátní nástroj Omniwerk vychází ze dvou protikladů: starší, klasický zvuk připomínající barokní a renesanční éru se zde snoubí s minimalistickým vlivem a elektronickou abstrakcí. Tato kombinace dává Akimu jeho osobitý zvuk a identitu.


6. června Tamikrest v Paláci Akropolis
Niger, Mali, Alžírsko, Francie  

Pouštní blues z válečné zóny, které vzniklo propojením elektrických kytar s hudbou Tuaregů ze Sahary, odráží válečné zkušenosti i exil a výsledku dodává napětí i ostří. Jejich poslední album Tamotaït vznikalo ve Francii, hostovala na něm slavná marocká zpěvačka Hindi Zahra i skupina tradičních hudebníků z Japonska.
A v pátek 7. 6. v 10h Tamikrest přichystal v Paláci Akropolis speciální koncert pro děti


Další festivalové koncerty a program OPEN AIR najdete ZDE
Praktické informace: open air festival se koná ve východní části Ostrova Štvanice (tramvajová zastávka Štvanice, tram č. 1,7,14,25,27). Mapka zde. Line-up zde

 

Přidejte se k nám


Členská karta Francouzského institutu
Chci se stát členem