fr  /  cz

Francie na festivalu Pražské jaro!

12. 5. - 3. 6.
Praha

Francie bude opět na 79. ročníku festivalu Pražské jaro! Během letošního festivalu Pražské jaro budete moci (znovu)objevit vynikající francouzské sólisty, a vrcholem bude večer 27. května, kdy se do Prahy vrací Filharmonický orchestr Francouzského rozhlasu s výjimečným programem s díly Ravela, Farencové, a představí světovou premiéru skladby Kryštofa Mařatky.

Francouzský program :

15. května, Rudolfinum, 20.00 hod.
Koncert k 75. výročí soutěže Pražského jara.

Symfonický orchestr Českého rozhlasu se sólisty a vítězi soutěže: Victor Julien-Laferrière - violoncello a Johannes Grosso - hoboj.

21. května, Rudolfinum, 20.00 hod.
Debut na festivalu Pražské jaro

Pražská komorní filharmonie, řídí Jiří Habart, účinkuje Sào Soulez Larivière - viola, vítěz soutěže Pražského jara 2023.

26. května, Couvent Sainte-Agnès, 17:00 hod.
Rejcha ve Francii

Účinkují: Alexis Kossenko - flétna, Daniel Sepec - housle, Delphine Grimbert- viola, Christophe Coin - violoncello, Michaël Chanu - kontrabas, Charlotte Spruit - housle.

27. května, Rudolfinum, 20:00 hod.
Filharmonický orchestr Radio France

Dirigují Mikko Franck a Kryštof Mařatka, sólista Amaury Coeytaux – housle
Program propojí díla francouzských klasiků se světovou premiérou skladby Kryštofa Mařatky, kterou bude dirigovat přímo její autor. Český skladatel, který žije v Paříži a v Praze, napsal tuto skladbu na společnou objednávku festivalu Pražské jaro a Radio France. Inspiroval se prehistorickými jeskynními malbami. Je psána pro houslistu Amauryho Coeytauxe, který tento houslový koncert zahraje na své stradivárky z roku 1715.
Pod vedením Mikko Francka Filharmonický orchestr Radio France uvede dvě díla Maurice Ravela, která vznikla pro proslulý Ruský balet Sergeje Ďagileva: druhou suitu z baletu Dafnis a Chloé a taneční báseň La Valse, extatickou i ironickou poctu vídeňskému valčíku. Mimořádný večer otevře energická Předehra č. 2 Es dur Louise Farrenc, francouzské romantické skladatelky a žákyně Antonína Rejchy, jejíž hudba se v posledních letech zaslouženě těší čím dál větší pozornosti.
Záštitu nad koncertem převzal Stéphane Crouzat, velvyslanec Francie.

Program festivalu Pražské jaro a prodej vstupenek najdete zde.

Přidejte se k nám


Členská karta Francouzského institutu
Chci se stát členem