fr  /  cz

Večer ve Francouzském středohoří

Město Clermont-Ferrand ve Francouzském středohoří vás zve během tohoto výjimečného večera na kulturní výlet!

V rámci kandidatury na titul Evropské hlavní město kultury 2028 bychom vám rádi představili výjimečný region Francouzského Středohoří a město Clermont-Ferrand. Důraz bude navíc kladen na francouzsko-českou kulturní výměnu, neboť další Evropské hlavní město kultury 2028 bude už podruhé také v České republice.


Objevte její kulturní bohatství během tohoto speciálního večera:  

  • 18:00 hodin: úvodní slovo Jean-Pierra Siméona (básník, dramatik a esejista), který povede literární debatu na téma "L'avenir sera poétique ou ne sera pas" (Budoucnost bude poetická, nebo nebude).
  • 19:00: speciální projekce vynikajících evropských krátkometrážních filmů z Mezinárodního festivalu krátkometrážních filmů v Clermont-Ferrand
  • 20:00: ochutnávka a diskuze o vybraných vínech, pivech a sýrech z Francouzského středohoří od l'Etonnant Festin.

Básník, dramatik a esejista Jean-Pierre Siméon se narodil v Paříži v roce 1950. Je autorem mnoha básnických sbírek, románů, knih pro mládež a divadelních her.

V roce 1986 založil v Clermont-Ferrandu asociaci Semaine de la poésie. V současné době je ředitelem sbírky Poésie / Gallimard. 

Vyučoval na Univerzitní Institut pedagogického vzdělání v Auvergne, Národní vysoká škola krásných umění a divadelní techniky a Sciences Pa v Paříži.

Za svou poezii získal řadu cen, mimo jiné Prix Antonin Artaud v roce 1984, Prix Apollinaire v roce 1994, Grand Prix du Mont-Saint-Michel za souborné dílo, Mezinárodní cenu za současnou poezii v Číně v roce 2021 a Grand Prix de poésie de l'Académie française v roce 2022.

 

                    

Přidejte se k nám


Členská karta Francouzského institutu
Chci se stát členem