fr  /  cz

Francouzské filmy na Dnech evropského filmu 2023

Dny evropského filmu slaví 30 let! DEF nabízí divákům každoročně kvalitní evropské filmy, a od loňského roku také soutěžní sekci zaměřenou na debuty Poprvé a soutěžní sekci hudebních filmů.

Na programu je letos padesátka evropských filmů, z toho sedm francouzských snímků. Diváci se mohou těšit na předpremiéru nového snímku Guillauma Maidatchevského Život kotěte, který je adaptací populární knihy Maurice Genevoixe. Film vypráví příběh malého zvídavého kocourka Rroû objevujícího svět po boku desetileté Clémence, která ho adoptuje a odveze s sebou na venkov. Do českých kin film následně uvede společnost Cinemart. V předpremiéře festival uvede také vizuálně uhrančivý dokument Národ velryb režiséra Jeana-Alberta Lièvra. Podmořský svět kytovců a jeho poetiku můžete objevit 22. dubna v kině Světozor, kde bude projekce doplněna i besedou u příležitosti Dne Země. Film následně vstupuje do českých kin díky distribuční společnosti Bohemia Motion Pictures. 

Soutěžní sekce Film & Hudba představí film francouzsko-burkinafského režiséra Cédrika Ido Gravitace. Toto velmi originální sci-fi drama, v němž se potkávají sociální gangsterky z pařížských sídlišť s apokalyptickou náladou, promítne Kino 35 Francouzského institutu v Praze v sobotu 22. dubna od 18:30.

Soutěžní sekce Poprvé nabídne první celovečerní film ženského režisérského tandemu Lise Akoka a Romane Gueret Ti nejhorší. Film vypráví o natáčení sociálního dramatu na zapomenutém francouzském sídlišti a líčí konkurz mezi místními dětmi na role v chystaném filmu. Snímek byl v roce 2022 oceněn cenou Un Certain Regard na festivalu v Cannes. Lise Akoka a Romane Gueret, které jsou původní profesí vedoucí castingu a zabývají se vyhledáváním dětských talentů, ve svém filmu s nadsázkou líčí dění před kamerou a zejména za ní. S jistou dávkou sebeironie si utahují z filmových štábů a jemně zesměšňují archetypy sociálního filmu. Ve snímku Ti nejhorší září skvělí mladí herci a tvůrkyně přinášejí film, který je dojemný a zároveň velmi trefný. Zvláštní projekce filmu Ti nejhorší se uskuteční v pátek 28. dubna ve 20:00 v Kině 35.

Sekce Fulldome, která probíhá v brněnské hvězdárně, promítne krátký experimentální film ve virtuální realitě -22.7°C režiséra Jana Kounena. Snímek zaznamenává francouzského producenta elektronické hudby Molécula, který se vydal až do vymrzlého Grónska, kde jej zvuk arktického oceánu inspiruje k nové skladbě. Experimentální snímek -22.7°C je na programu 23. dubna v 19:00. Brněnská hvězdárna nabízí také krátký 3D příběh pro děti Oříšky režiséra Damiena Maugina. Oříšky jsou na programu 22. dubna ve 14:00 a 23. dubna v 15.00. 
Festival DEF vzdá také poctu francouzskému herci Garpardovi Ullielovi, který tragicky zemřel v roce 2022, a promítne jeho poslední film Víc, než kdy dřív, kde zazářil po boku Vicky Krieps. Film promítne kino Lucerna 22. dubna v 17:30.


30. ročník přehlídky evropských filmů DEF se koná od 20. do 25. dubna v Praze, Brně a Ostravě a od 26. do 30. dubna v Boskovicích, Červeném Kostelci, Havířově, Hodoníně, Hradci Králové, Jablonci nad Nisou, Vrchlabí a v Šumperku.

Kompletní program
 

Přidejte se k nám


Členská karta Francouzského institutu
Chci se stát členem