fr  /  cz

18. ročník festivalu Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani

19. – 24. května 2022; Praha, Brno, Hradec Králové, Plzeň

Česká republika

19. 5. - 24. 5.
Česká republika

Festival Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani pořádá sdružení Komba. Ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí ČR, které organizuje Týden Afriky.

www.tvurci-afrika.cz

Čtvrtek 19. 5.
19.00 Knihovna Václava Havla, Ostrovní 129/13
SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ FESTIVALU
VÁCLAV HAVEL AUDIENCE Jos Repertory Theatre, Nigérie – ČESKÁ PREMIÉRA

Jedna z nejznámějších „vaňkovek“ v podání nigerijských herců, kteří vás přesvědčí o tom, že Havlovým myšlenkám rozumějí a rozhodně vás nenechají, abyste byli smutní… Ve spolupráci s Odborem států subsaharské Afriky MZV ČR, Velvyslanectvím ČR v Abuji, Knihovnou Václava Havla, Chartou 77 – Konto Bariéry.
V angličtině. Vstup volný.

Sobota 21. 5.
14.00 Vyšehrad – Staré Purkrabství, Vyšehrad 161

BENSO – Dvacet let Adopce na dálku Africké kulturní odpoledne pro celou rodinu. Ve spolupráci s Centrem Narovinu.
Vstup volný.

Neděle 22. 5.
Divadlo Apropo, Jánský vršek 312
 
19.00 VERONIQUE KANOR:
Moře bylo nebi komplicem
Překlad Kateřina Neveu. ČESKÁ PREMIÉRA

20.30 ALI BABAR KENJAH: Samuel čili noc svobodných lidí
Překlad Matylda a Michal Lázňovští. ČESKÁ PREMIÉRA
Dvě scénická čtení. Dva autoři z Martiniku a TiPunch k tomu.
V češtině.Vstup: 100,- a 150,- Kč.

Pondělí 23. 5.
Kino 35, Francouzský institut v Praze, Štěpánská 35
CARTE BLANCHE A GREG GERMAIN – SLAVNOSTNÍ ZAKONČENÍ FESTIVALU
Slavný herec a režisér vás zve ke sledování záznamů divadelních představení z avignonského divadla Chapelle du Verbe Incarné a zároveň k poslechu scénického čtení z děl autorů, kteří ovlivnili jeho život a kariéru.
17.00 CHANTAL LOÏAL: ŘÍKAJÍ TI VENUŠE
Narodila se jako Sawtche, pokřtěna byla jako Saartjie Baartman, známější je však jako Hotentotská Venuše... Tanec a slova vyjadřující rozhořčení a vztek.

18.00 KOFI KWAHULÉ: BINTOU
Příběh třináctileté dívky, dcery černošských afrických přistěhovalců, která sní o kariéře břišní tanečnice, je vůdkyní gangu Lykaonů a odmítá všechny formy autority.

20.00 GREG GERMAIN: CESTA DO PAMĚTI
Greg Germain listuje svým životem a kariérou a potkává autory, kteří zkřížili jeho životní i uměleckou dráhu… Rupaire, de Vigny, Musset, Césaire, Hugo, Glissant, Rostand, Chamoiseau, Walcott…

Ve francouzštině s překladem do češtiny. Vstup na slavnostní zakončení festivalu: 100,- a 150,- Kč.


Hosté festivalu Tvůrčí Afrika

Greg Germain
Známý francouzský filmový a divadelní herec, režisér a divadelní ředitel s kořeny na Guadeloupu. Prezident Avignonského OFF festivalu v letech 2009 – 2016. Spolu s Marie-Pierre Bousquet vede v Avignonu výtečné divadlo Chapelle du Verbe Incarné, zaměřené na zámořskou a africkou dramaturgii. Stal se jedním z prvních herců tmavé barvy pleti ve francouzské televizi, jimž se dostalo zejména v 70. a 80. letech obrovské popularity. Proslul zejména svojí rolí Dr. Alphy v seriálu Médecins de nuit. V oblasti dabingu propůjčil svůj hlas např. americkému herci Willu Smithovi.

Véronique KanorVéronique Kanor se narodila martinickým rodičům a vyrůstala v Orléansu. Pracovala jako rozhlasová moderátorka a televizní publicistka, poté se začala věnovat natáčení filmů o afrických předcích. Píše také poezii, která vyšla v nakladatelství Présence Africaine. Většinu svých poetických textů předvádí v žánru pict dub poetry na jevišti s videem. Témata jejích textů jsou často spojena s exilem a identitou. Vystupovala mj. s rapperem Abd al Malikem. Její hru o fotbalistovi Lilianu Thuramovi (Le Temps suspendu de Thuram, vydalo nakladatelství Emila Lansmana) režíroval v roce 2014 Alain Timàr v Théâtre des Halles v Avignonu.

Ali Babar KenjahVlastním jménem Philippe Alain Yerro. Básník a dramatik z Martiniku. Sociolog a rastafarián, který zkoumá vztah mezi společností a kulturou. Vystudoval politologii, získal titul DEA na GEREC a magisterský titul na EHESS. V současné době pracuje na knize o modernitě a kolonialitě v Marseille, archeologii pronikání antilského koloniálního kapitálu do modernizace Francie. Po sociálním hnutí v roce 2009 se přestěhoval do Marseille a v roce 2012 zahájil dekoloniální recyklaci svého způsobu myšlení. Jako vědecký pracovník na univerzitě v Grenoblu (laboratoř PACTE) využívá nástrojů lidové výchovy k tomu, aby spojil dědictví Césaira, Fanona a Glissanta a pokusil se tak znovu vzkřísit utopii, „jíž musí nutně procházet poezie nového jazyka, epickou formu, v níž lidé najdou sami sebe a budou znovu okouzleni...“ Jeho hra Samuel ou la nuit des gens libres je jeho dramatickým debutem.

Přidejte se k nám


Členská karta Francouzského institutu
Chci se stát členem
221 401 011  /  info@ifp.cz