fr  /  cz

Sibylle Bergemann, fotografie

12. září - 24. října
Vernisáž: čtvrtek 12. září v 18:00

Výstava ve spolupráci s Goethe institutem
Vstup volný

Galerie 35
Štěpánská 35, Praha 1

Výstava s názvem "Sibylle Bergemann. Photographien" představuje na mezinárodní úrovni kompletní dílo jedné z nejvýznamnějších německých fotografek posledních desetiletí. V Praze budou k vidění jednak – příhodně k výstavnímu prostoru ve Francouzském institutu – snímky z Paříže, jednak fotografie z cyklu "Mode" (Móda). Ať už to jsou otrhané kožené kabáty na hrubém asfaltu nebo šaty sešité z malých kousků látek vedle kamenného anděla – módní fotografie fotografky Sibylle Bergemann jsou zároveň obrazy společnosti, jsou trojjediností krásy, poselství a strohosti.

Sibylle Bergemann (1941–2010) se proslavila jako fotografka módy. Byla však také vynikající představitelkou fotografického eseje a přesnou pozorovatelkou. Bergemann pracovala jednak sériově, jednak po delší dobu zachycovala jednotlivá témata a pořizovala si fotografické poznámky. Její zaměření na situační a scénické obrazy začalo v Berlíně na konci 60. let 20. století, později přibyl k Berlínu také New York, Paříž, Tokio nebo São Paulo. Mnoho let pracovala Sibylle Bergemann s různými polaroidy a až do roku 1990 fotila černobíle. Patřila k nemnoha fotografům, kteří používají barvu nikoli ilustračně, ale jako konstituční prvek. Její berlínský byt byl místem setkávání představitelů mezinárodní fotografické scény – hostem tu byl i Josef Koudelka. Po převratu se Sibylle Bergemann stala spoluzakladatelkou agentury Ostkreuz a členkou berlínské Akademie umění (Akademie der Künste).

Významnou roli hrál v díle Sibylle Bergemann společenský kontext. Její fotografie jsou ovlivněny jejím kritickým vypořádáváním se s Německou demokratickou republikou. Fotografie není jen vyobrazením, ale podává vysvětlení reality. Interpretuje realitu a zaujímá postoj. Fotografické obrazy se stávají symbolem, reflektují příběhy a pohrávají si s pozorovatelovou touhou.

Výstavu pořádá stuttgartský Institut pro zahraniční vztahy (Institut für Auslandsbeziehungen e. V., ifa) ve spolupráci s berlínskou Akademií umění (Akademie der Künste), berlínskou fotografickou agenturou Ostkreuz (Ostkreuz – Agentur der Fotografen) a Goethe Institutem v Praze.

 

Přidejte se k nám


Členská karta Francouzského institutu
Chci se stát členem
221 401 011  /  info@ifp.cz