fr  /  cz

Dny evropského filmu 2019

04 – 11/04 Praha
04 – 07/04 Brno
15 – 21/04 Boskovice, Červený Kostelec, Havířov, Hodonín, Hradec Králové, Jablonec nad Nisou

Dny evropského filmu uvádějí od svého založení v roce 1993 každoročně bohatý výběr z nejlepších děl evropské kinematografie. Letos festival probíhá ve znamení francouzského filmu. Festival slavnostně zahájí komediální drama Alexise Michalika Edmond o mladém a neznámém Edmondu Rostandovi a jeho horečnatém úsilí napsat úspěšnou divadelní hru, kterou se nakonec Cyrano z Bergeracu skutečně stal. Film se natáčel v roce 2018 z velké části v České republice a slaví v současné době úspěchy ve francouzských kinech. Čeští milovníci komedie i žánrové Paříže z dob Belle Epoque se mohou na film Edmond těšit 4. dubna od 20:00 ve Světozoru a 5. dubna od 18:30 v Kině 35.

Dokumentární snímek Opera režiséra Jeana-Stéphana Brona zavede diváky opět do divadelních kulis, tentokrát do pařížské Opéra de Paris. Snímek zachycuje průběh jedné sezóny v této prestižní divadelní instituci. Sekce Eurosport uvede dokumentární snímek Říše dokonalosti Juliena Farauta. Tento strhující a napínavý dokument vykresluje portrét Johna McEnroea a líčí legendární zápas Johna McEnroea s československým „robotem“ Ivanem Lendlem na pařížském Roland Garros v roce 1984.

Sekce Media: Láska bez hranic uvádí čtyři francouzské snímky. Na programu je Deník komorné Benoîta Jacquota s Léou Seydoux a Vincentem Lindonem v hlavních rolích, Dvojitý milenec Françoise Ozona, Můj král francouzské režisérky Maïawenn s Emmanuelle Bercot a Vincentem Casselem v hlavních rolích a opus Abdellatifa Kechiche Život Adèle.  

Celkem je letos na programu 11 francouzských filmů či koprodukcí. Festival uvádí v letošním roce celkem 45 evropských filmů.

26. ročník přehlídky evropských filmů se koná od 6. do 13. dubna v Praze, od 14. do 17. dubna v Brně a od 18. do 23. dubna v Boskovicích, Červeném Kostelci, Havířově, Hodoníně, Hradci Králové a Jablonci nad Nisou.

Přidejte se k nám


Členská karta Francouzského institutu
Chci se stát členem
221 401 011  /  info@ifp.cz