fr  /  cz

Sharing ukrainian stories – Biennale art matter

Performance: Kateryna Aliinyk – The inability to share grief is not as bad as the inability to share beauty

Nová performance ukrajinské umělkyně a spisovatelky Kateryny Aliinyk ve spolupráci s v Praze žijícími performerkami Polinou Revunenko a Olesjou Sydorenko. 

Akce je součástí celodenního programu druhého dne zahajovacího víkendu bienále. Program ve Veletržním paláci pokračuje dalšími performancemi až do 21 h.

Kateryna Aliinyk ve svých textech zachycuje zkušenosti sebe i své rodiny z Luhanské a Doněcké oblasti na Ukrajině, které jsou od roku 2014 pod ruskou okupací. Válku a okupaci reflektuje optikou přírody a zemědělských postupů, přičemž se v ní prolíná lidská a nelidská perspektiva. Ve svých textech vypráví o krajině, kterou již nemůže navštívit ani se jí dotknout, a vzdoruje válečnému násilí skrze touhu sdílet krásu. Texty Aliinyk jsou osobní a poetické, ale také hluboce politické, a to situovaným a podloženým způsobem. Aliinyk na bienále Ve věci umění vystavuje své malby a byla také oslovena k vytvoření nové performance. Ve výstavním prostoru ve Velké dvoraně Veletržního paláce v Praze představí kolektivní čtení pro tři hlasy ve spolupráci se dvěma spoluperformerkami ukrajinského původu žijícími v Praze a v širším dialogu se svými obrazy.

Performance bude v anglickém jazyce.

Účinkující: Kateryna Aliinyk, Polina Revunenko, Olesya Sydorenko.


Kateryna Aliinyk, Kyjev
nar. Luhansk, Ukrajina, 1998

V roce 2016 se Kateryna Aliinyk přestěhovala do Kyjeva, kde nastoupila na Národní akademii výtvarného umění a architektury a roku 2021 získala magisterský diplom v oboru malba. V roce 2020 absolvovala kurz současného umění na KAMA (Kyjevská akademie mediálního umění) a program Positions of the Artist organizace Method Fund. Co se týče médií, využívá především malbu a text. Pracuje hlavně s tématem krajiny dotčené válkou a okupací v oblasti Donbasu. Vyjadřuje se prostřednictvím obrazů přírody a neantropocentrickou optikou.

I Feel You [Vnímám tě], skupinová výstava, PinchukArtCentre, Kyjev, Ukrajina, 2024.
Kyjevské bienále 2023, tranzit.at, Augarten Contemporary, Vídeň, Rakousko, 2023.
Motherland [Mateřská země], skupinová výstava, Museum Ephraim-Palais, Berlín, Německo, 2023.
40th EVA International – Irské bienále současného umění, Limerick, Irsko, 2023.
How do we turn Salt into Sugar? [Jak proměníme sůl v cukr?], skupinová výstava, GalerieETAGE při Museum Reinickendorf, Berlín, Německo, 2023.
 

Přidejte se k nám


Členská karta Francouzského institutu
Chci se stát členem