fr  /  cz

Bretaň – země umění zaslíbená

U příležitosti výstavy „Bonjour, monsieur Gauguin“ mapující přítomnost českých umělců v Bretani v letech 1850–1950,  kterou organizuje Národní galerie Praha ve spolupráci s Musée départemental breton, máme to potěšení pozvat vás na přednášku ředitele tohoto muzea Philippa Le Stuma a kurátorky Margareth Le Guellec-Dabrowské , kteří v předvečer zahájení výstavy promluví na půdě Francouzského institutu o roli, kterou Bretaň sehrála v kulturních dějinách Evropy.  

Bretaň již od starověku vykazovala jisté specifika v umění: menhiry z období neolitu, rozkvět gotického umění a „bretaňská renesance“, která se v oblasti architektury a sochařství rozvíjela až do poloviny 17. století.  I kulturní zvyklosti Bretaňců se odlišují od zbytku Francie, ať už se jedná o tradiční kroje, hudbu nebo důležitost církevních svátků pro místní obyvatele.

Už od 19. století přitahoval tento region spisovatele a umělce z celé Evropy. Bretaň se stala zemí vyvolenou v období Romantismu, poté ji začali navštěvovat v hojném počtu umělci, malíři či kreslíři. Mezi nimi se vyskytovala celá řada umělců ze střední Evropy, kteří do Bretaně přijížděli, aby ve svých dílech zachycovali její drsnou krajinu či tradiční bretonské motivy.

Vstup volný v rámci kapacity. Prosíme, rezervujte si svá místa kliknutím na příslušnou ikonu Rezervace: . Francouzsky, simultánní tlumočení do češtiny zajištěno.

Přidejte se k nám


Členská karta Francouzského institutu
Chci se stát členem