fr  /  cz

Café Europa 2022: Jedinečný dialog mezi novináři a evropskými občany o svobodě tisku

Téma: „Ochrana demokracie v Evropské unii: výzvy spojené s dezinformacemi a zahraničním vměšováním“

Kavárna Slavia
Smetanovo nábř. 1012/2, Praha

U příležitosti francouzského předsednictví Rady Evropské unie (PFEU) od 1. ledna do 30. června 2022 realizuje Francouzský institut v Paříži řadu opatření a kulturních akcí, které pomohou podpořit aktivní zapojení občanů do konkrétních projektů.

V této souvislosti se 5. března v rámci akce Café Europa 2022 sejdou evropští novináři v hlavních městech 27 členských států EU, aby diskutovali o budoucnosti a svobodě tisku.

Český příspěvek do série Café Europa se uskuteční v Café Slavia, slavné pražské kavárně otevřené v roce 1884, která byla v 50. letech 20. století místem setkávání československé disidentské inteligence a kde Václav Havel v roce 2006 přednesl svoji obhajobu Evropy u příležitosti Dne Evropy.

Debata se zaměří na problémy dezinformací a zahraničního vměšování, které představují vážnou hrozbu pro demokracii a svobodu tisku v Evropské unii.


Dezinformace*: Nepravdivý nebo nepřesný informační obsah nebo soubor informačních obsahů vytvořený s úmyslným záměrem uvést lidi v omyl.

Zahraniční vměšování*: Zásah státu nebo aktérů jednajících jménem státu do politiky jiného státu, zejména prostřednictvím digitálních nástrojů. Tato definice se u jednotlivých platforem a institucí liší.
 

Řečníci:

Anne Nivat je nezávislá válečná reportérka. Po letech, kdy se sama věnovala Čečensku, Afghánistánu, Iráku a Sýrii, se poslední desetiletí věnuje své vlastní zemi. Je autorkou čtrnácti knih, mimo jiné Chienne de guerre, která získala cenu Alberta Londrese (Fayard, 2000), Un continent derrière Poutine? (Le Seuil) a dvou grafických románů, včetně Dans la gueule du loup (Marabulles, 2021). Je uznávanou odbornicí na Rusko a pravidelně přispívá do International Herald Tribune, New York Times a Washington Post. Svou kariéru začala v 90. letech v Praze jako dopisovatelka listu La Croix.

Magdalena Sodomková je nezávislá novinářka a dokumentaristka. Pracovala v zahraničních redakcích MF DNES, Reflexu a Lidových novin, působila v České televizi a Českém rozhlase. Psala reportáže z celého světa. Je spoluautorkou rozhlasových dokumentů Yusra plave o život (pro BBC World Service) a Matematika zločinu. Jako fixerka spolupracuje se zahraničními médii, například s TV ARTE, NYT, FT, The Economist, De Volkskrant, Dagens Nyheter. Získala řadu ocenění, např. Česko-německou novinářskou cenu, Novinářskou cenu za nejlepší rozhovor i audiovizuální reportáž, nebo Prix Bohemia.

Moderuje Marcel Faltys, novinář Českého rozhlasu a student žurnalistiky na Institutu komunikačních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze. V roce 2019 studoval na Sciences Po Paris.


Debata proběhne se simultánním tlumočením do francouzštiny a češtiny.
 

  • V KAVÁRNĚ SLAVIA
    Vstup volný v rámci kapacity sálu. Rezervujte si svá místa již nyní, celkem je k dispozici pouze 50 míst!
     
  • NEBO ONLINE 
    Streaming zajištěn v aplikaci Zoom : https://us06web.zoom.us/j/83341280997?pwd=MXlIQ0dQc0JYbDl2Nm80NHFNK3E3UT09
    K přístupu k simultánnímu tlumočení na Zoomu je nutné mít staženou aplikaci Zoom ve vašem zařízení. Vaše dotazy můžete klást prostřednictvím chatu aplikace Zoom.

 

Pořádá Francouzský institut v Praze. Ve spolupráci s Francouzským institutem v Paříži a Institutem komunikačních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze.


*Zdroj: Commission "Les Lumières à l’ère Numérique". Les Lumières à l’ère numérique : Rapport de la Commission, Janvier 2022 [online]. Présidence de la République, 10 janvier 2022 [staženo 22. února 2022]. K dispozici online.

Přidejte se k nám


Členská karta Francouzského institutu
Chci se stát členem