fr  /  cz

Jaká by měla být strategie evropské obrany?

Francouzský institut v Praze ve spolupráci s think-tankem EUROPEUM a Knihovnou Václava Havla vás zve na veřejnou debatu o budoucnosti evropské obrany, která se uskuteční ve středu 9. března 2022 od 18:30 hodin.

V rámci potvrzení strategické autonomie Evropské unie se francouzské předsednictví Evropské unie (PFEU) zaměřuje na posílení akceschopnosti evropské obranné a bezpečnostní politiky. Na zasedání Evropské rady ve dnech 24. a 25. března by v tomto ohledu mělo dojít k přijetí „Strategického kompasu“, první Bílé knihy o evropské obraně, jejímž cílem je vytvořit společnou strategickou kulturu a poskytnout rámec pro realizaci konkrétních nástrojů a projektů. V době, kdy se NATO zabývá aktualizací své strategické koncepce, která by měla být dokončena v červnu 2022 na summitu v Madridu, Francie hájí propojení obou procesů, které má zpečetit strategickou soudržnost EU a NATO.

Debata poskytne příležitost k hlubší diskusi nad dvěma otázkami:

- Jaký je pohled Francie a České republiky na strategii, kterou je třeba přijmout, aby se Evropa posunula od spolupráce v rámci našich vlastních hranic k plně suverénní Evropě se silným postavením ve světě?

- Jak můžeme vytvořit a realizovat ambiciózní Strategický kompas, skutečnou „Bílou knihu“ evropské obrany doplňující NATO?

Diskusi uvede francouzský velvyslanec v České republice pan Alexis Dutertre.



Řečníci:

Delphine Deschaux-Dutardová přednáší politologii na Univerzitě Grenoble Alpes a je členkou Centra pro studium mezinárodní bezpečnosti a evropské spolupráce (Centre d’études sur la sécurité internationale et les coopérations européennes, CESICE).

Mezi její hlavní oblasti výzkumu patří evropská a transatlantická bezpečnost, vojenská spolupráce v Evropě, jakož i otázky kybernetické bezpečnosti a kybernetické obrany v rámci Evropské unie a NATO.



Olivier-Rémy Bel je vysoký státní úředník na francouzském Ministerstvu obrany a bývalý asistent ministra obrany.

V současné době působí jako zvláštní poradce francouzského předsednictví Rady Evropské unie (PFEU) na Generálním ředitelství pro mezinárodní vztahy a strategii (Direction générale des relations internationales et de la stratégie, DGRIS).

Je také výzkumným pracovníkem Atlantické rady a autorem zprávy o francouzsko-amerických obranných vztazích.




Jan Havránek je náměstek pro řízení Sekce obranné politiky a strategie Ministerstva obrany ČR. Před svým jmenováním pracoval jako politický poradce v Oddělení analýz a plánování Kanceláře generálního tajemníka NATO v Bruselu.

Dříve působil jako vedoucí obranných poradců u Stálé delegace ČR při NATO v Bruselu (2014-2017), zástupce prvního náměstka ministra obrany (2013-2014) a zástupce ředitele Sekce obranné politiky a strategie Ministerstva obrany (2011-2013). V roce 2013 byl zařazen na seznam 99 nejlepších zahraničněpolitických představitelů do 33 let, který každoročně sestavuje časopis Diplomatic Courier.



Pavel Fischer je senátorem od roku 2018 a předsedá senátnímu Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost. Za prezidenta Václava Havla působil v letech 1999-2003 jako ředitel politického odboru Kanceláře prezidenta republiky. V letech 2003-2010 byl velvyslancem ve Francii a Monaku, po návratu byl jmenován

ředitelem bezpečnostně-multilaterální sekce na Ministerstvu zahraničních věcí (2010-2013).



Moderuje Helena Truchlá, novinářka (Economia).

Debata proběhne se simultánním tlumočením do francouzštiny a češtiny.

Vstup volný v rámci kapacity sálu.


Ve spolupráci s Francouzským institutem v Paříži, think-tankem EUROPEUM a Knihovnou Václava Havla.

Přidejte se k nám


Členská karta Francouzského institutu
Chci se stát členem