fr  /  cz

“A co děti? Jak se mají?” : Velký rozhovor následovaný diskusí s Borisem Cyrulnikem

Ve spolupráci s Centrem současného umění DOX

Auditorium DOX
Poupětova 1, Praha 7

V rámci programu k aktuálně probíhající výstavě Nadějné vyhlídky (inspirované názvem románu Charlese Dickense) vás Francouzský institut v Praze společně s Centrem současného umění DOX zve ve čvrtek 17. února 2022 od 18:00 hodin na setkání s Borisem Cyrulnikem, po kterém bude následovat debata.

Ptáme se: A co děti? Otázka, která zazní, když nastane v nezávazné konverzaci trapné ticho. A co děti? Ptáme se s naléhavostí, když se děti potkají s tím nejhorším – válkou, zločinem či pandemií, která má vliv na všechny aspekty jejich života. Společně s psychiatrem a spisovatelem Borisem Cyrulnikem se pokusíme pochopit tuto otázku v celé její složitosti a během jednoho večera na ni společně odpovědět, aniž bychom sklouzli k banálnosti nebo opodstatněným obavám.

Debata proběhne se simultánním tlumočením do francouzštiny a češtiny.
Vstup volný v rámci kapacity sálu.


S Borisem Cyrulnik se budete moci potkat i online, jelikož celá akce bude streamovaná zde:

Facebook
Youtube


Boris Cyrulnik (nar. 26. 7. 1937 v Bordeaux) je francouzský neurolog, psychiatr, etolog a psychoanalytik. Právě on ve Francii v psychologii popularizoval koncept resilience, lidské schopnosti vyrovnat se s traumatickou zkušeností. Sám si prošel velkým traumatem v raném dětství během druhé světové války: jeho rodiče byli deportováni a poté zabiti v Osvětimi. Cyrulnik sám byl zařazen do systému veřejné podpory a poté se ho ujala jeho učitelka. Bylo mu šest a půl roku, když byl v lednu 1944 na udání zatčen během shromažďování Židů v Bordeaux. Ještě před deportací se však instinktivně schoval a pak se mu s pomocí zdravotní sestry podařilo utéct. V důsledku těchto událostí se v jedenácti letech rozhodl stát se psychiatrem. Tato intelektuální a posléze vědecká dráha ho přivedla ke studiu medicíny, etologie, neurologie a psychiatrie v době, kdy byli lidé označení za „blázny“ ještě stále zavíráni do ústavů a považováni za ztracené pro společnost. Na okraji konfliktů, které proti sobě vedli zastánci různých myšlenkových směrů, vytvořil vlastní teoretický aparát a dospěl k teoretickému pojetí resilience. Boris Cyrulnik se stal známým široké veřejnosti díky mnoha úspěšným knihám.

Výběr z bibliografie:

Des âmes et des saisons, Odile Jacob, 2021
La nuit, j'écrirai des soleils, Odile Jacob, 2019; česky vyšlo pod názvem V noci jsem psal o slunci (Triton, 2020, překlad Daniel Micka)
Les âmes blessées, Odile Jacob, 2014
Sauve-toi, la vie t'appelle , Odile Jacob, 2012
Mourir de dire: La honte, Odile Jacob, 2010
Quand un enfant se donne « la mort », Odile Jacob, 2011, česky vyšlo pod názvem Když si dítě sáhne na život (Triton, 2020, překlad Daniel Micka)
Parler d'amour au bord du gouffre, Odile Jacob, 2004, česky vyšlo pod názvem Láska nad propastí (Portál, 2014, překlad Petra Voldánová)
Dialogue sur la nature humaine, spoluautor Edgar Morin, L’Aube, 2003


Po rozhovoru s Borisem Cyrulnikem následuje kulatý stůl s odborníky a umělci na téma Wellbeing dětí. Akce se koná v rámci Festivalu umění a kreativity ve vzdělávání.


Prodej knich Borise Cyrulnika v českém překladu zajišťuje v den akce knihkupectví DOXu (Bendox Bookshop). Zájemcům o knihy ve francouzštině doporučujeme jejich objednání prostřednictvím online knihkupectví Lireka.com.


Ve spolupráci s Francouzským institutem v Paříži a Centrem současného umění DOX.

Přidejte se k nám


Členská karta Francouzského institutu
Chci se stát členem