fr  /  cz

Konference s Gillesem Kepelem

Vstup zdarma
Simultánně tlumočeno z francouzštiny do češtiny a naopak

Francouzský institut v Praze
Štěpánská 35, Praha 1

23. Konference Forum 2000 a Festival demokracie s francouzskými politology a vědci Gillesem Kepelem a Nicolasem Tenzerem.

Pátek 11. října v 17:00 konference s Gillesem Kepelem ve Francouzském institutu v Praze

Z Kábulu do Berlína… přes Creil…

Rok 1989 je ve střední Evropě považován za okamžik pádu berlínské zdi, úspěchu sametové revoluce a pádu komunismu.

Ale často zapomínáme, že Sovětský svaz padl, protože Rudá armáda byla poražena v Afghánistánu, když opouštěla Kábul 15. února, a že rok 1989, který byl svědkem vzestupu Islámské fronty spásy v Alžírsku nebo Fatwy proti Salmanu Rushdiemu odpovídá utvrzení postavení islámu na mezinárodní scéně – a na troskách komunismu. Pokračování této situace představují útoky z 11. září 2001 a útoky Daesh,

Reflexi této situace provede Gilles Kepel, jemuž nedávno vyšla kniha „Sortir du Chaos / Les crises en Méditerranée et au Moyen Orient“ (nakladatelství Gallimard), český překlad připravuje nakladatelství Karolinum.

Gilles Kepel je profesor na univerzitách Ecole Normale Supérieure a Sciences Po a světově uznávaný odborník na arabský svět a současný islám. Je synem Milana Kepela (1928-2019), francouzského překladatele Václava Havla a autora divadelní adaptace „Brave Soldat Sveik“, a vnukem Rudolfa Kepla (1876-1958), zakladatele dvouměsíčníku „La Nation Tchèque“ v Paříži v roce 1915.

V rámci literárního festivalu „Umění předávat“ a ve spolupráci s Forum 2000.

Vstup zdarma

Simultánně tlumočeno z francouzštiny do češtiny a naopak.

 

Přidejte se k nám


Členská karta Francouzského institutu
Chci se stát členem