fr  /  cz

Josef Šíma. Malíř mezi básníky – Básník mezi malíři.

 

U příležitosti výstavy „Josef Šíma : Cesta k Vysoké hře“ v Národní galerii Praha vás srdečně zveme na jedinečnou přednášku Bertranda Schmitta : Josef Šíma. Malíř mezi básníky – Básník mezi malíři.

Od svého příjezdu do Francie v roce 1921 hrál Josef Šíma spojující roli mezi některými představeli české a francouzské avantgardy tím, že se přátelil s největšími básníky své doby (Richard Weiner, Pierre Jean-Jouve, Georges Ribemont-Dessaignes, Roger Gilbert-Lecomte, René Daumal, Jean Ballard, René Char…). Navíc se svým osobitým přístupem k tvorbě stal něčím více než malířem, opravdovým malíř„ Systematicky odmítám vidět v malíři něco jiného než básníka“.

Přednáška se bude týkat nejdůležitějších aspektů vztahu Josef Šímy a jeho malby k francouzské poezii a především ke skupině Le Grand Jeu. 

Bertrand Schmitt, básník, spisovatel, dokumentarista. Je členem pařížské i pražské surrealistické skupiny. Je autorem několika katalogů a monografií o českých a francouzských umělcích. Autorsky se podílel na vzniku děl a katalogů Grand Jeu et Surréalisme. Reims-Paris-Prague (Musée de Reims, 2003); Vysoká Hra: Mýtus nenávratného (Malvern, 2018) Josef Šíma. Cesta k Vysoké Hře (Malvern, 2018).

Vstup je volný v rámci kapacity sálu, doporučujeme rezervaci.

Simultánní tlumočení z francouzštiny zajištěno.

Přidejte se k nám


Členská karta Francouzského institutu
Chci se stát členem