fr  /  cz

Vášeň podle YVESE SAINT LAURENTA

Francouzský institut v Praze vám představuje nový přednáškový cyklus, věnovaný největším osobnostem francouzského módního světa „Paříž – Praha: módní tvůrci, kteří se dotkli věčnosti “.

Srdečně vás zveme na jedinečnou přednášku „Vášeň podle Yves Saint Laurenta“, která se uskuteční 25. dubna v 18.30 v Kině 35. Je nám ctí, že můžeme poprvé v Praze přivítat Laurence Benaïm, dvorní autorku životopisů slavného návrháře, která nastíní portrét Yvese Saint Laurenta, slavného tvůrce se silnou osobností, muže svobodného, trýzněného, geniálního, inspirativního. Jaký byl jeho příběh a jak ovlivnil a ovlivňuje módu až do dnešních dnů?

 „Z kalhot, které byly ženám do roku 1968 v práci zapovězeny, udělal klasický, ikonický kousek. Paměti Yvese Saint Laurenta jsou nabity paradoxy. Jeho cit pro extrém, jeho Lady Macbeth, oblečené v sametu. Jeho Evy v šik safari kabátku ve stylu levého břehu Seiny, které jsou pod smokingem nahé. Je v muzeu se svými ikonami. Ale je i člověkem, jehož jméno evokuje  svobodu bytí a pohybu, svobodu vymýšlet si příběh svého života. Zachytit ho tak, jako se zachycuje sen před zrcadlem. Tím, že se člověk zbaví kleštiček existence, falešných záhybů, všeho, co mu brání v pohybu. “ 

Laurence Benaïm je spisovatelka a novinářka, žijící v Paříži, která napsala řadu biografií významných osobností uměleckého světa, jako např. Marie Laure de Noailles, Jean-Michela Franka či Yvese Saint Laurenta, jehož biografie byla v roce 2018 vydána ve čtvrté reedici. Laurence Benaïm spolupracuje s deníkem Figaro, internetovým serverem Business of Fashion a učí na vysoké škole Sciences Po v Paříži. Ve své práci zachycuje paměť módy, její vášeň a krásu, která je pomíjivá, stejně jako věčná.

Po přednášce bude následovat projekce filmu Yves Saint Laurent (Jalil Lespert, 2014), který byl natočen podle knižní předlohy od Laurence Benaïm. Pierre Niney a Guillaume Gallienne v hlavních rolích. Francouzsky s českými titulky.

Vstup je volný v rámci kapacity sálu, doporučujeme rezervaci.

Simultánní tlumočení z francouzštiny zajištěno.

Přidejte se k nám


Členská karta Francouzského institutu
Chci se stát členem