fr  /  cz

Podoby svobody / Přednáška architektů Anne Lacaton (Lacaton & Vassal) a Philip Ursprung (ETH Curych)

V angličtině

Kino Aero
Biskupcova 31, Praha 3

Spolek Kruh, který se soustavně věnuje propagaci architektury připravil další sérii přednášek slavných architektů. Na dubnové přednášce vystoupí švýcarský teoretik architektury Philip Ursprung spolu s čerstvou laureátkou Pritzkerovy ceny, francouzskou architektkou Anne Lacaton. Diskutovat budou o formách svobody v architektuře a o vybraných projektech studia Lacaton & Vassal.

Anne Lacaton spolu s Jean-Phillipem Vassalem založila architektonickou kancelář Lacaton et Vassal v roce 1987 v Bordeaux, v současné době působící v Paříži. Atelier získal mnohá ocenění, mimo jiné národní cenu Grand Prix pro mladé a začínající architekty (1999). V roce 2021 se stali oba architekti laureáty prestižní Pritzkerovy ceny. Mezi jejich významné projekty patří škola architektury v Nantes (2009), Maison Latapie (1993), Maison Dordogne (1997) či Maison Courtras (2000) představují low-cost projekty rodinných domů netradičního vzezření, s opakujícím se motivem zahradních skleníků. „Obývání je více než jen funkční pojem. Je také vyjádřením uspokojení, ušlechtilosti a svobody plynoucí z užívání prostoru. Učí nás přemýšlet o tom, co je kolem nás a před námi. Architektura znamená výstavbu velkého množství situací, které se propojují a protínají. Navrhovat prostor na základě představy obývání znamená utvářet jej zevnitř, nikoliv zvnějšku jako povrchní a izolovaný úkon.“ Anne Lacaton, z anotace k její pražské přednášce Prožitek z prostoru pořádané spolkem Kruhu v roce 2013.

Philip Ursprung je uznávaným teoretikem architektury. Vystudoval dějiny umění, obecné dějiny a němčinu v Ženevě, Vídni a Berlíně. Vyučoval na Hochschule der Künste v Berlíně, na Columbia University v New Yorku a na Ústavu architektury v Barceloně. Byl hostujícím kurátorem Kanadského centra pro architekturu v Montréalu, nyní dlouhodobě působí jako profesor dějin umění a architektury na prestižní univerzitě ETH v Curychu, kde mezi lety 2017 a 2019 vedl ústav architektury. Je autorem výstavy Herzog & de Meuron: Archeology of the Mind a katalogu Herzog & de Meuron: Natural History (2002). Byl také editorem sborníku Caruso St John: Almost Everything (2008).


Přednáška bude v angličtině.

Vstupenky

Další informace

 

© Laurianghinitoiu_ABC_lacaton_vassal_hutin_druot

Přidejte se k nám


Členská karta Francouzského institutu
Chci se stát členem