fr  /  cz

MFDF Ji.hlava

26. - 31. 10. 2021

Jihlava

25. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě se bude konat od 26. do 31. října 2021.

Jihlavský festival se stal během čtvrt století jedním z předních evropských dokumentárních festivalů a největší událostí svého druhu ve střední a východní Evropě. 

Francouzská dokumentární tvorba je silně zastoupena i na letošním ročníku jihlavského festivalu. V ústřední soutěžní sekci Opus Bonum, která je složena až z 18 celovečerních filmů uvedených ve světové, mezinárodní či evropské premiéře, bude uveden korejsko-francouzský snímek Poslední vůle, od režiséra Wonwoo Kima. V rámci další soutěžní sekce Svědectví bude uveden snímek investigativního novináře Antoina Harari a filmařky Valerie Mazzucchi Jiskra, který pojednává o protestech místních farmářů a aktivistů proti výstavbě nového letiště v Nantes. Experimentální snímky FESTINA LENTE mladé tuniské režisérky Baya Medhaffar nebo česko-francouzská koprodukce Modern Times Vladimíra Turnera budou soutěžit v sekci Fascinace.  

Po boku pozoruhodných snímků z jiných světových festivalů, bude v sekci Souhvězdí uveden první dokumentární film Charlotte Gainsbourg Jane očima Charlotte natočený formou intimního dialogu mezi dcerou a matkou. Dále se můžete těšit na sociologickou analýzu pracující třídy ve Francii 20. století Návrat do Remeše od Jean-Gabriela Périota nebo na krátkometrážní snímek Noc v opeře od Segeje Loznici. 

Festival uvede rovněž sekci filmů natočených vlivnou americkou esejistkou a publicistkou Susan Sontag. Protiválečný film Čekání na Godota… V Sarajevu natočila v létě 1993 její partnerka, francouzská herečka a režisérka Nicole Stéphane. 

Dále se můžete těšit na snímky Roberta Ménégoze, Victorie Mercanton nebo Érica Duviviera, které jsou zařazeny v sekci Do historie. 

Čestnými hosty 25. ročníku festivalu Ji.hlava letos bude řada francouzských filmových profesionálů, mezi nimi světoznámý filmový producent Jacques Bidou, který na zahajovacím ceremoniálu převezme cenu APA World Excellence Award a dále na festivalu vystoupí s prezentací své tvorby. Na festival zavítají rovněž producent a autor krátkých experimentálních filmů Victor Ede, představitelka mezinárodního dokumentárního festivalu Cinéma du réel Olivia Cooper-Hadjian, Marco Cipollini z FID Marseille nebo Patrizia Mancini z festivalu Sunny Side of the Doc v La Rochelle.
Více informací naleznete zde.

Přidejte se k nám


Členská karta Francouzského institutu
Chci se stát členem