fr  /  cz

Mezinárodní festival současného umění 4+4 dny v pohybu

Mezinárodní festival současného umění 4+4 dny v pohybu se vrací do prostor Nové strašnické školy v Praze, v letošním roce již ve dnech 9. – 26. září.

Na návštěvníky 26. ročníku čeká výstava současného umění Reality do you need me?, divadlo, workshopy, festivalová škola arts managementu, diskuze, představení pro děti, soubory z České republiky i zahraničí a mnoho dalšího.

Festival zahájí inscenace francouzského kolektivu Superamas Muž, který zastřelil Muammara Kaddáfího, která byla součástí letošního hlavního programu prestižního Divadelního festivalu v Avignonu.

V rámci hudebního programu vystoupí Zatrestband, František Skála & Třaskavá směs, Alinde Quintet, Petra Ernyei a festival mladých kapel 4+4+1 hudební noc. Současnému umění se festival 4+4 dny v pohybu bude věnovat i v teoretické rovině. Třeba konferencí Role umělce, udílením Ceny Věry Jirousové pro začínající a etablované kritiky vizuálního umění nebo festivalovou školu Arts Managementu. Ta je určena studentům, umělcům a zástupcům organizací působících v oblasti kultury. Cílem je nabídnout účastníkům setkání s renomovanými odborníky z různých oblastí umělecké produkce (fundraising, právo, sebeprezentace, marketing, osobní rozvoj, koučink).

Neděle 12. 9. v 19h30
Vzlet, Holandská 669/1, 101 00 Praha 10-Vršovice

Muž, který zastřelil Muammara Kaddáfího
Dokumentární show, nebo živá žurnalistika?
V inscenaci Muž, který zastřelil Muammara Kaddáfího zvou Superamas a Alexis Poulin diváky, aby se stali svědky a účastníky bezprecedentního rozhovoru, který obnažuje novinářskou profesi a zároveň některá z nejstřeženějších tajemství Francouzské republiky. Superamas nabízí mrazivý ponor do zákulisí současné geopolitiky. Politický novinář Alexis Poulin, komentátor mnoha francouzských i mezinárodních televizních stanic, je jedním ze zakladatelů zpravodajského webu Le Monde Moderne (Moderní svět). Pro toto internetové médium vedl dlouhodobé vyšetřování okolností a příčin smrti libyjského diktátora Muammara Kaddáfího v říjnu 2011. Během této doby se setkal s výjimečným svědkem, jehož odhalení vrhla nové světlo na to, co by mohlo být jedním z největších státních skandálů počátku 21. století. Tento svědek téměř deset let pracoval pro DGSE, francouzskou zahraniční zpravodajskou službu. V letech 2007 až 2011 působil v Tripolisu a byl přímým svědkem událostí, které vedly Francii a NATO k vojenskému zásahu v Libyi během tzv. arabského jara.

Jedná se tedy o „premiéru“ v každém slova smyslu. Nikdy předtím svědek s takovou minulostí nesouhlasil s tím, že bude odpovídat na otázky – nejen novinářů, ale také diváků –, a to ve formátu, který se více podobá „živé žurnalistice“ než divadelnímu představení. Představení vzniklo v říjnu 2020 na festivalu Marseille Actoral a bylo uvedeno v letošním roce v rámci hlavního programu na festivalu v Avignonu. V rámci festivalu 4+4 dny v pohybu se jedná u první uvedení této inscenace v zahraničí.

Superamas vznikl v Paříži před více než dvaceti lety a rychle se etabloval jako mezinárodní kolektiv s pobočkami v Bruselu, Vídni a partnery po celé Evropě. V letech 2012 až 2015 byl Superamas spojen s Kunstencentrum Vooruit v Gentu, poté s Maison de la Culture v Amiens a po osm let byl podporován sítí projektů Advancing Performing Arts, financovaných Evropskou komisí. Kolektiv nyní sídlí v Hauts-de-France. Superamas tvoří čtyři umělci s neobvyklým zázemím a vzájemně se doplňujícími profily. Funguje kolektivním, „horizontálním“ způsobem. Jeho členové se rozhodli zůstat v anonymitě.

Scénář a režie: Superamas a Alexis Poulin
Supervize: Diederik Peeters
Scéna a zvuk: Superamas
Světelný design: Henri-Emmanuel Doublier
Kostýmy: Sofie Durnez and Superamas
Produkce: Superamas
Producent: Le Manège  Scène nationale – Maubeuge
Koproducent: Théâtre Jacques Tati  Amiens

Za podpory: Montévidéo Marseille, La Chartreuse de Villeneuve lez Avignon – centre national des écritures du spectacle [National Centre for Writing for the Stage], Szene Salzburg, Tanzfabrik Berlin, L’Institut Français, the APAP network – co-funded by the Creative Europe programme of the Euro­pean Union.

Superamas jsou podporovány: DRAC Hauts-de-France, the Hauts-de-France Region and the Department of Somme and Amiens-Métropole

CELKOVÝ PROGRAM FESTIVALU
Aktuality na Facebooku a Instagramu

Přidejte se k nám


Členská karta Francouzského institutu
Chci se stát členem