fr  /  cz

Velký rozhovor s François-Xavierem Fauvellem: „Zlatý nosorožec. Příběhy o africkém středověku“

Francouzský institut v Praze má tu čest přivítat profesora François-Xaviera Fauvella, historika a archeologa specializujícího se na Afriku, na diskusi u příležitosti vydání českého překladu jeho knihy Le rhinocéros d’or : Histoires du Moyen-Âge africain (pod názvem Zlatý nosorožec. Příběhy o africkém středověku vydalo v roce 2021 Nakladatelství Karolinum).


François-Xavier Fauvelle ve své knize Zlatý nosorožec s pomocí rozmanitých fragmentů (popis města s dvanácti mešitami v arabském příběhu z oblasti Sahelu, dopis židovského obchodníka o karavaně ze „země černých“, nález mušlí z Indického oceánu uprostřed Sahary, podobizna malijského krále na katalánské mapě atd.) rekonstruuje fascinující panorama neznámé Afriky, subsaharské Afriky „zlatých století“ (od 8. do 15. století). Vyprávění nás vede ze Sahary na břehy řeky Niger, z malijské říše do křesťanských království Núbie a Etiopie, z knížectví na východoafrickém pobřeží do tajemných a majestátních ruin Velkého Zimbabwe. Je to znovuobjevení této Afriky, která se podílela na velkém obchodu s islámským světem, Indií a Čínou; úvaha, která znovu zkoumá místa a aktéry globálního středověku.

François-Xavier Fauvelle je profesorem na Collège de France v Paříži a vyučoval také na Princetonské univerzitě ve Spojených státech. Vedl mezinárodní výzkumné programy v Jihoafrické republice, Etiopii a Maroku.

Jeho kniha Zlatý nosorožec. Příběhy o africkém středověku vyšla v překladu Aleny Lhotové a Heleny Beguivinové v Nakladatelství Karolinum v roce 2021. Diskusi bude moderovat novinářka Irena Jirků.


Vstup zdarma / Akce je přístupná všem

V češtině a francouzštině (simultánní překlad)

Knihy François-Xaviera Fauvella bude možné na místě zakoupit.

 

Velký rozhovor s profesorem François-Xavierem Fauvellem je pořádán ve spolupráci s CEFRES, Univerzitou Karlovou v Praze a Nakladatelstvím Karolinum.

Přidejte se k nám


Členská karta Francouzského institutu
Chci se stát členem
221 401 011  /  info@ifp.cz